fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: Иран

Белата куќа загрижена поради можноста Иран да и испорача на Русија балистички ракети

Белата куќа изрази загриженост поради можноста Иран да и испорача на Русија балистички ракети кои Москва би ги употребила во војната против Украина, објави АП. Портпаролот на Советот за национална ...

Хоспитализирана добитничката на Нобеловата награда за мир Наргес Мохамади, која издржува казна во ирански затвор

Иранската добитничка на Нобелова награда за мир Наргес Мохамади, која издржува казна затвор, е пренесена во болница на кардиолошки прегледи. Како што јави ДПА, на почетокот на минатата недела таа ...

Фото: ТВ7

Како Западот му дозволи на Иран да сее ужас низ Блискиот Исток

Сенка се наѕира над пандемониумот кој сега ја зафаќа Светата земја. Зад терористичкиот погром нанесен врз Израел од Хамас се крие најзлобниот од сите блискоисточни деспотизми: Исламската Република Иран. Како ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Уште една жртва на иранскиот режим: Тинејџерката Армита Гераванд им подлегна на повредите по нападот од полицијата за морал

Иранската тинејџерка Армита Гераванд. која падна во кома, откако наводно била нападната од моралната полиција во земјата затоа што не носела шамија, почина како последица од повредите од нападот, објави ...

САД возвратија врз цели поврзани со про-иранските групи одговорни за нападите на американските војниците во Ирак и Сирија

Американските воени авиони извршија напади во источна Сирија врз објекти поврзани со милитантни групи поддржани од Иран за кои се верува дека се одговорни за повеќе од десетина ракетни и ...

Вашингтон предупреди на опасноста од ескалација на конфликтот на Блискиот Исток поради Иран и неговите сојузници

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека Вашингтон гледа потенцијал за ескалација на конфликтот на Блискиот Исток како резултат на акциите на Иран и неговите сојузници во регионот. САД ...

Фотомонтажа„ Д. Мишев / ЦивилМедиа

Дезинформациите за конфликтот на Блискиот исток пуштени на најјако

Ширењето дезинформации од македонските корисници на социјалните мрежи добива на интензитете со најновите случувања на Блискиот исток. Војната помеѓу Израел и Хамас ги поттикна македонските „ дежурни“ ширачи на лажни ...

Бенјамин Нетанјаху

Нетанјаху го повика „светот да се обедини за да го порази Хамас како што ги победи ИСИС и нацистите“ и ги предупредува Иран и Хезболах: „Не тестирајте нè“

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави пред Кнесетот дека Израел е обединет во својата кауза, признавајќи дека ќе има истрага за разузнавачките и безбедносните неуспеси што му дозволија на Хамас да ...

САД не нашле докази за директна вклученост на Иран во нападите на Хамас врз Израел

Американските шпионски агенции досега не добиле разузнавачки информации за директна улога на Иран во терористичките напади на Хамас против Израел во кој загинаа стотици, изјави синоќа Џејк Саливан, советник за ...

Page 2 of 11 1 2 3 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER