fbpx
Gaza war (Image by hosny salah from Pixabay)
Фото: Влада на РСМ
The Pentagon

Tag: истополови бракови

Заедничка изјава на 28 странски амбасади во Грција: Историски момент легализацијата на истополовите бракови

Со заедничка изјава, 28 странски амбасади во Грција го поздравија синоќешното изгласување на законот за истополовите бракови, коментирајќи дека станува збор за историски момент, јави дописничката на МИА од Атина. ...

Јеронимос предлага референдум за истополовите бракови во Грција, од владата ја отфрлија таквата можност

А зошто да не распишеме референдум за народот директно да каже?, се запраша поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос во однос на истополовите бракови во Грција, потенцирајќи дека тоа ...

Папата Франциск предлага истополовите бракови да добијат благослов од Ватикан

Папата Франциск сугерираше дека можеби има начини да се благословат истополовите заедници, одговарајќи на петте конзервативни кардинали кои го предизвикаа да го потврди учењето на црквата за хомосексуалноста пред големиот ...

Ајде конзерви, отворете се!

Непријатно изненадување беше да се види како висок функционер на една прогресивна партија каква што е владејачката СДСМ, користејќи ги верските догми, искажа еден ригиден став кон хомосексуалците. По отвореното ...

Парламентот изгласа легализирање на истополови бракови

Откако германскиот парламент ја изгласа одлуката за легализирање на истополови бракови со 393 гласа „за“ и 226 гласа „против“, иако беше против истополови бракови, и Меркел ја поздрави одлуката!  Германската ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER