fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: изборен систем

Џабир Дерала

Политичарите ги киднапираат процесите, ги уништуваат, а потоа други им се виновни

ЏАБИР ДЕРАЛА Во последно време, сè погласни се политичарите со иницијативи за измени во изборниот систем. Една изборна единица е најновата играчка во македонската политичка игротека. Истовремено, дел од политичарите ...

Вистинските мотиви на #МицкоТакис

Претстои жешко политичко лето во кое руските влијанија ќе се почувствуваат и во Грција и во Македонија. И во двете земји, радикалите и црквата работат во руски ритам против спогодбата ...

Итни препораки за изборниот систем (2)

Во последниве години, ЦИВИЛ јавно ги елаборира препораките и во домените на финансирање на политичките партии и изборните кампањи, медиумите и граѓанското општество, како и околу ревизијата на Избирачкиот список. ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER