fbpx
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)
Амбасадорката на Украина и тимот на Амбасадата со знамињата на Украина и Кримските Татари

Tag: Европска Комисија

ТикТок пред можна казна и суспензија од ЕУ поради сестринската апликација ТикТок Лите

Европските функционери му се закануваат на ТикТок со огромни казни и можна присилна суспензија оваа недела на делови од новата spinoff апликација, лансирана овој месец, за која регулаторите тврдат дека ...

Фото. Фејсбук

Ковачевски и Пендаровски вечерва на неформална средба ги пречекаа O’Брајан, Вучиќ, Рама, Курти и Јан Копман

Премиерот Димитар Ковачевски и претседателот Стево Пендаровски вечерва, на неформална средба пред утрешниот лидерскиот состанок посветен на Планот за раст за Западен Балкан ги пречекаа српскиот претседател Александар Вучиќ и ...

ЕПП сака „поделба“ на функцијата висок претставник за надворешна политика и безбедност

Европската народна партија (ЕПП) сака промена во ресорот за надворешни работи и одбрана во следниот состав на Европската комисија, предлагајќи укинување на сегашната функција висок претставник на ЕУ за надворешна ...

epa06040850 (FILE) - A file photograph dated on 14 June 2012 (re-issued on 21 June 2017) shows European Union flags waving outside the EU Commission headquarters in Brussels, Belgium. The Jury of the 2017 Princess of Asturias Award for Concord, announced the European Union (EU) as the winner of the 2017 Princess of Asturias Award for Concord during a ceremony held in Oviedo, province of Asturias, northern Spain, on 21 June 2017.  EPA/OLIVIER HOSLET

ЕК: Европските Евреи денес повторно живеат во страв

Порастот на антисемитски инциденти низ Европа достигна извонредни нивоа во последните неколку дена, потсетувајќи на најмрачните времиња во историјата. Европските Евреи денес повторно живеат во страв, стои во соопштението на ...

Билатерален скрининг за Поглавје 27 – Животна средина и климатски промени, како дел од Кластер 4

МЖСПП: Успешно завршен билатералниот скрининг за животна средина и климатски промени

Клучни согледувања  од билатералниот скрининг за Поглавје 27 – Животна средина и климатски промени, како дел од Кластер 4, што се одржуваше во изминативе пет дена во седиштето на Европската ...

ЕУ не прави притисок за уставните измени со 100-те милиони евра кои ги дава на Северна Македонија 

Со макрофинансиската помош до 100 милиони евра, Европската комисија стои до Северна Македонија ублажувајќи ги последиците од руската агресија врз Украина, поврзани со снабдувањето со електрична енергија и економските импликации ...

Фото/ Wikipedia commons

ЕК го осуди палењето на куранот пред Амбасадата на Турција во Шведска

Европска комисија денеска го осуди палењето на куранот пред Амбасадата на Турција во Шведска. Портпаролот на ЕК истакна дека очекува шведските власти да ги преземат неопходните мерки во овој случај. ...

Фото: МИА

Јохансон: ЕК ќе предложи корупцијата да се перципира и казнува подеднакво во цела ЕУ

Европската комисија наскоро ќе предложи два нацрт-закони поврзани со борбата против корупцијата, најави на дебатата, посветена на корупцијата помеѓу европратениците во Европскиот парламент, еврокомесарката за внатрешни работи Илва Јохансон, пренесува ...

Фото: Wikimedia commons

Фон дер Лајен во Давос го најави Зелениот индустриски план

Европската комисија има зелен индустриски план што ќе ја направи Европа дом на чиста технологија и индустриски иновации, изјави претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен во својот говор на Светскиот економски ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER