fbpx
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си

Tag: Европска Унија

Се уште не се исполнети условите за укинување на санкциите на ЕУ кон Косово, порача Стано

Рестриктивните мерки што ЕУ ги воведе кон Косово ќе бидат укинати кога за тоа одлука ќе донесат земјите членки на Унијата, порача денеска портпаролот на Европската комисија за надворешни работи ...

ЕУ повика на поддршка за Агенцијата на ОН за палестински бегалци

Европската унија денеска ги повика донаторите на Агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА) да продолжат да даваат поддршка еден ден по објавувањето на извештајот во кој се споменуваат проблемите ...

Вархеји: Следната ЕК ќе биде Комисија за проширување, ЕУ наскоро ќе има нови членки

Проширувањето на ЕУ придонесува за долгорочен мир, стабилност, безбедност и просперитет и затоа Европа многу посериозно да го сфати овој процес отколку што беше случај во претходниот мандат, изјави денеска ...

Вархеји: ЕУ поддржува целосна имплементација на заедничкиот пазар на Западен Балкан

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји денеска соопшти дека Европската унија го поддржува целосното спроведување на Заедничкиот пазар на Западен Балкан (ЦРМ). - Се сретнав со специјалниот германски пратеник за ...

Мишел: За именување на еврокомесар за одбрана потребна е промена на Договорот од Лисабон

За воведување на функцијата еврокомесар за одбрана ќе биде потребна промена на Договорот за функционирање на Европската Унија, изјави претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел. Во интервју за група ...

Борел: ЕУ го осудува шокантниот чин на терор во Керман и изразува солидарност со иранскиот народ

Европската Унија најостро ги осудува експлозиите во иранскиот град Керман, наведе денеска високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел во писмената изјава по повод вчерашниот инцидент ...

Фото: МИА

Ковачевски на средба со Сарацин и Франгеш: За европската иднина на Северна Македонија, треба да преовлада одговорноста над партиските интереси

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, имал средба со специјалниот претставник на Владата на Сојузна Република Германија за Западен Балкан, Мануел Сарацин и со специјалниот пратеник на ...

Page 2 of 11 1 2 3 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER