fbpx

Tag: Европска Унија

Фото: ЕПА

Бретон: ЕУ ќе ја забрза испораката на оружје за Украина

Европска Унија ја забрзува испораката на оружје за Украина за да ја поддржи контраофанзивата на земјата против руските сили, изјави европскиот комесар за индустрија Тиери Бретон во интервју за францускиот ...

Бесими: Новиот план на ЕУ значи пристап до повеќе фондови за развој и забрзана интеграција на Западен Балкан

Новиот план на ЕУ за приближување и економска поддршка на земјите од Западен Балкан ќе значи дополнителни ЕУ фондови за развојни проекти и инфраструктура, додека за нашите компании ќе значи ...

Битиќи: Имаме поддршка од европските пријатели, да донесеме државничка одлука, Европа е нашиот дом

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи преку видео порака ги пренесе импресиите од Самитот на европската политичка ...

Макрон: Неопходна е европска одбранбена структура

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска изјави дека е неопходна европската одбранбена структура за кредибилитетот на Европска Унија на долг рок, пренесува МИА. - Европска одбрана, европски столб во НАТО, ...

Макрон: Грузија е подложена на многу силен притисок, се надевам ќе може да продолжи мирно по европскиот пат

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Грузија е под притисок по алармантните случувања неделава - нешто што, според него, Европската унија не може да го игнорира, пренесува МИА „Грузија ...

Битиќи – Лематрие: Вложувањето во истражување и развој е влог во идниот раст и развој

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, денеска во Брисел оствари средба со директорот на Директоратот за истражување, технолошки развој и иновации на Европската ...

Инфлацијата во ЕУ „забавува“, се очекува и раст на економијата

Речиси една година откако Русија ја започна воената агресија против Украина, економијата на ЕУ влезе во 2023 година на подобра основа отколку што беше предвидено есента. Зимската привремена прогноза ги ...

ЕУ не прави притисок за уставните измени со 100-те милиони евра кои ги дава на Северна Македонија 

Со макрофинансиската помош до 100 милиони евра, Европската комисија стои до Северна Македонија ублажувајќи ги последиците од руската агресија врз Украина, поврзани со снабдувањето со електрична енергија и економските импликации ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER