fbpx
Мировен самит за Украина, Швајцарија, 15 јуни 2024
Претседателката на Швајцарија, Виола Амхерд и претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на отворањето на мировната конференција, 15 јуни 2024
Фото: Укринформ

Tag: Европска Унија

Сиљановска Давкова: На регионот не му е потребна гола ЕУ-реторика, туку доследна ЕУ-логика

Имаме заедничка одговорност да придонесеме за зачувување на мирот во Европа, градејќи демократски, безбеден и просперитетен континент, истакна претседателката Гордана Сиљановска Давкова во обраќањето на Самитот на шефови на држави ...

Алиу за ЦИВИЛ: Европа сврти надесно – Што значи тоа за Западен Балкан?

Резултатите од изборите во Европската унија со голема победа на десницата но и на екстремната левица беа очекувани, изјави за ЦИВИЛ Медиа универзитетскиот професор Мурат Алиу. Тој вели дека растот ...

Мицотакис: Северна Македонија може само корист да има од добрите односи со Грција, европскиот пат минува низ Атина

Северна Македонија, како и Албанија, може само да добие од добрите односи со Грција. Во спротивно, европскиот пат на двете земји минува низ Атина. И таму ќе наиде на проблеми, ...

САД и ЕУ започнаа заеднички механизам за зајакнување на интегритетот на информациите во Западен Балкан

Американскиот Стејт департмент и Службата за надворешна политика на ЕУ (ЕЕАС) покренаа заеднички механизам за координација на САД и ЕУ за Западен Балкан, фокусиран исклучиво на манипулација и мешање со ...

Дејвид Гир од Тетово: Сакаме да работиме со сите кои го унапредуваат патот на земјата кон ЕУ

Амбасадорот на Европската унија во Северна Македонија, Дејвид Гир од Тетово денеска порача дека демократските и мирни избори ќе резултираат со нова Влада, а тие како ЕУ сакат да соработуваат ...

ЕУ го одобри првиот закон во светот за вештачка интелигенција

Земјите-членки на Европската унија денеска го одобрија законот кој има за цел усогласување на правилата за вештачка интелигенција, таканаречениот Закон за вештачка интелигенција. Тоа е прв акт од ваков вид ...

Се уште не се исполнети условите за укинување на санкциите на ЕУ кон Косово, порача Стано

Рестриктивните мерки што ЕУ ги воведе кон Косово ќе бидат укинати кога за тоа одлука ќе донесат земјите членки на Унијата, порача денеска портпаролот на Европската комисија за надворешни работи ...

Page 1 of 11 1 2 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER