Categories

Барањето за дебата во Европскиот парламент, закажана за денеска, за инцидентите што се случија на референдумот за независност во Каталонија, е на предлог на Левите партии и Групата на...

Европскиот парламент утре ќе ги разгледува извештаите за напредокот на Македонија на патот кон Европската унија. Покрај извештајот за Македонија, ќе се разгледуваат и извештаите за Србија и за...

„Како членови на Европскиот парламент кој ги поддржуваше сите  напори за надминување на актуелната криза и кој работеше напорно за поддршка на европската перспектива на македонскиот народ, гледаме со...

„ВМРО-ДПМНЕ одбива да се придвижи. Граѓаните треба да знаат дека нема никој во ЕУ или дури и во Европската народна партија – сестринската партија на Груевски, кој ја поддржува...

Претседателот на најбројната групација во Европскиот парламент, Европската народна партија (ЕПП), Манфред Вебер, на брифинг со новинарите-дописници во Стразбур, потенцирал дека ЕПП е загрижена за состојбата во Македонија, Косово и...

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, со 54 гласoви „за“ и осум „против“, утрово ја усвои Предлог резолуцијата за напредокот на Република Македонија во европските интеграции во 2016...

Демонстранти предводени од опозициската Демократска партија, петти ден протестираат пред канцеларијата на премиерот Еди Рама, барајќи негова оставка, како и формирање влада која ќе гарантира фер, демократски и слободни...

ВМРО-ДПМНЕ во две соопштенија за јавноста, денеска побара дополнително објаснување од амбасадата на САД и од Европската комисија, во однос на нивните ставови за најновите политички случувања во Македонија,...

Меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР, и од делегациите на Парламентарното собрание на Советот на Европа, на Парламентарното собрание на ОБСЕ и на Европскиот парламент, денес одржаа прес-конференција за набљудувањето на...