fbpx
Фото: МИА архива
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè

Tag: Европски парламент

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Европратениците во обид да спречат ширење на руска пропаганда и дезинформации: Не се рекламирајте на проруски медиуми на Балканот

ДРАГАН МИШЕВ Брисел повика 15 истакнати компании, вклучувајќи ги Лидл, Кока-Кола и Л'ореал да ги прекинат своите рекламни кампањи во про-Кремљ медиуми низ Балканот. Оваа директива, наведена во писмо од ...

ЕП ќе отвори канцеларија во Западен Балкан за подобро да го контролира проширувањето на ЕУ

Европскиот парламент планира да отвори нова канцеларија во Западен Балкан со цел да се подобри контролата врз процесот на проширување, објави порталот „Еурактив“ (Euractiv). Во документот усвоен на пленарната седница ...

Фото: Wikimedia commons

Заштитата на новинарите, странското влијание, Украина и Газа меѓу темите на сесијата на ЕП

Заштитата на новинарите, борбата против странското влијание, надворешната политика и безбедноста на ЕУ, законот за вештачка интелигенција и енергетската ефикасност во градежништвото се меѓу точките на дневен ред на пленарното ...

Советот на ЕУ и Европарламентот постигнаа договор за реформа на фискалните правила

Преговарачите на Европскиот парламент и Советот на ЕУ, кој ги претставува земјите-членки, денеска во раните утрински часови постигнаа привремен политички договор за реформа на фискалните правила на ЕУ, што предвидува ...

ЕПП сака „поделба“ на функцијата висок претставник за надворешна политика и безбедност

Европската народна партија (ЕПП) сака промена во ресорот за надворешни работи и одбрана во следниот состав на Европската комисија, предлагајќи укинување на сегашната функција висок претставник на ЕУ за надворешна ...

Европски парламент: МКС да издаде потерница по Лукашенко

Европскиот парламент го повика Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налог за апсење на белорускиот диктатор Александар Лукашенко, пишува денеска Кијив индепендент. Со оглед на тоа што Меѓународниот кривичен суд ...

Ilhan KYUCHYUK in the EP in Strasbourg (Wikimedia Commons)

Ќучук побара одложување на гласањето на извештајот за Северна Македонија во Европскиот парламент

Известувачот во Европскиот парламент за Северна Македонија Илхан Ќучук, побара официјално одложување на гласањето за извештајот во ЕП, што беше закажано за крајот на јуни, соопштија од прес-службата на Ќучук, ...

Османи: Блиску сме до решение за смирување на ситуацијата на север

Претседателката на Косово Вјоса Османи најави решение за продолжување на ситуацијата на северот на земјата. Османи денеска на медиумската конференција одржана по нејзиното обраќање во Европскиот парламент истакна дека Косово ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER