fbpx
Тошковски - Османи
Фото: Укринформ
Фото: МИА
Џулијан Асанж (фото извор: Wikimedia Commons)

Tag: КФОР

Natasa Kandic, photo by Nihad Ibrahimkadić - Anadolu Agency

Кандиќ: Барикадите на северот на Косово мора да се отстранат, ако не од тие што ги поставиле, тогаш КФОР треба да го направи тоа

Мора да се отстранат барикадите на северот на Косово. Ако не се отстранат од  тој што физички ги поставил, тогаш тоа треба да го направи КФОР, со политичка поддршка на ...

Тензии и ѕвецкање со оружје: Меѓународната заедница алармирана по инцидентите на северот на Косово

Северниот дел на Република Косово повторно е во центарот на вниманието по избивањето на неколку инциденти меѓу косовските Срби и полицијата. Инцидентите привлекоа и силно меѓународното внимание. Последно од низата ...

epa03244691 KFOR soldiers from Hungary guard the road between north and south part of the town of Mitrovica, during clashes in the town of Zvecan, Serbia, 01 June 2012. At least five Kosovo Serbs and a NATO soldier were wounded in a gunfight in the early hours, as peacekeepers tried to dismantle Serb roadblocks blocking traffic.  EPA/STR

КФОР: Ситуацијата мирна и под контрола

Ситуацијата кај браната Газивода е мирна и под контрола, соопшти синоќа КФОР.  Меѓународната мисија истовремено истакна дека КФОР е тука да ги заштити сите граѓани на Косово. КФОР повтори дека ...

„Новости“: Припадници на КФОР обучуваат членови на КБС

Припадници на американските воени сили во редовите на КФОР со недели, на планината Бајгора, обучуваат членови на Косовските безбедносни сили за идната војска на Косово, објави белградскиот весник „Вечерње новости“. ...

Page 2 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER