fbpx

Tag: КФОР

КФОР постави бодликава жица во близина на објектот на општина Звечан

Војниците на КФОР поставија бодликава жица во близина на зградата на општината во Звечан. Во моментов, како што јави новинарката на TIME, Саранда Рамај, ситуацијата е мирна, пренесува косовскиот дневник ...

Косово немири (Фото: Принтскрин)

Меѓународната заедница ги осуди нападите врз КФОР: Насилството во Косово мора веднаш да престане

НАТО вечерва соопшти дека најостро ги осудува неиспровоцираните и целосно неприфатливи напади врз војниците на мисијата на КФОР во северниот дел на Косово и ги повика сите страни да се ...

Косовска полиција во близина на барикадите кај Штрпце, петок навечер, 6 јануари 2023 (screenshot, Telegrafi.com)

Припадник на Косовските безбедносни сили уапсен, по пукањето во двајца етнички Срби, од кои еден е малолетник, повторно тензии во Косово

Припадник на Косовските безбедносни сили беше уапсен откако во петокот пукаше во двајца етнички Срби, од кои еден малолетник, во село Готовуша, близу Штрпце, Косово. Жртвите на возраст од 11 ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Анонимуси со порака до Вучиќ, 159 милиони евра во пресрет на изборите во Албанија, „голем пакет“ или „изборна пилула“…

Во утринските изданија на албанските медиуми во регионот денеска вниманието е насочено кон пораката на хакерската група „Анонимуси“ до српскиот претседател Александар Вучиќ, со обвинение дека е марионета на Путин, ...

КФОР ги отстранува возилата од блокадите во северниот дел од Косово

Мисијата на КФОР објави дека спроведуваат операции на северот во Косово за отстранување на неколку возила останати на патиштата по минатомесечните блокади, пренесуваат косовските медиуми. „Мисијата на КФОР спроведува инженерски ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: КФОР има обврска да им обезбеди слободно движење на граѓаните, малиот Путин си поигрува со мирот на северот на Косово, најбараните егзекутивни позиции во Косово за 2022 година

ЕКОНОМИА ОНЛАЈН КФОР требаше  да ги земе предвид  декларациите од  институциите, има обврска да гарантира слободно движење Косовскиот  безбедносен  експерт Дризан Шала изјави дека нападите врз војниците на КФОР се ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Кој ќе ги отстрани барикадите, косовскиот Уставен суд за одлуката за Заедницата, Академијата на науки на Косово вели дека Албанците христијани биле насилно преобратени во муслимани

РТК: Косовската полиција има капацитет да ги отстрани барикадите „Безбедносните експерти во Косово оценуваат дека косовската полиција има капацитет да ги отстрани барикадите, но сметаат дека со оглед на чувствителноста ...

Natasa Kandic, photo by Nihad Ibrahimkadić - Anadolu Agency

Кандиќ: Барикадите на северот на Косово мора да се отстранат, ако не од тие што ги поставиле, тогаш КФОР треба да го направи тоа

Мора да се отстранат барикадите на северот на Косово. Ако не се отстранат од  тој што физички ги поставил, тогаш тоа треба да го направи КФОР, со политичка поддршка на ...

Тензии и ѕвецкање со оружје: Меѓународната заедница алармирана по инцидентите на северот на Косово

Северниот дел на Република Косово повторно е во центарот на вниманието по избивањето на неколку инциденти меѓу косовските Срби и полицијата. Инцидентите привлекоа и силно меѓународното внимание. Последно од низата ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER