fbpx
Фото: Принтскрин
Одбележување на Денот на независноста на Украина, Скопје, 24 август 2023 (фото: ЦИВИЛ)

Tag: КФОР

Фото: Wikimedia Commons

Џоана: Оваа година беше тешка за регионот, особено за Косово кое продолжува да доживува зголемени тензии

Заменик генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана денеска на форумот To be Secure во Будва изјави дека годинава била тешка за регионот на Западен Балкан. Оваа година беше тешка за ...

Петровска за ЦИВИЛ МЕДИА: Белград и Приштина да се посветат на дијалогот додека не биде предоцна

Белград и Приштина да се посветат на дијалогот додека не биде предоцна. Од современите политички лидери се очекува да донесат мир и просперитет, а не поделби и конфликти. Мудорста на ...

Кфор: Продолжуваме да ја следиме ситуацијата, подготвени сме да одговориме доколку е потребно

Меѓународните мировни сили на Косово (КФОР) денеска соопштија дека продолжуваат внимателно да ја следат ситуацијата во Бањска по нападот врз припадниците на косовската полиција во кој беше убиен еден полицаец, ...

КФОР постави бодликава жица во близина на објектот на општина Звечан

Војниците на КФОР поставија бодликава жица во близина на зградата на општината во Звечан. Во моментов, како што јави новинарката на TIME, Саранда Рамај, ситуацијата е мирна, пренесува косовскиот дневник ...

Косово немири (Фото: Принтскрин)

Меѓународната заедница ги осуди нападите врз КФОР: Насилството во Косово мора веднаш да престане

НАТО вечерва соопшти дека најостро ги осудува неиспровоцираните и целосно неприфатливи напади врз војниците на мисијата на КФОР во северниот дел на Косово и ги повика сите страни да се ...

Косовска полиција во близина на барикадите кај Штрпце, петок навечер, 6 јануари 2023 (screenshot, Telegrafi.com)

Припадник на Косовските безбедносни сили уапсен, по пукањето во двајца етнички Срби, од кои еден е малолетник, повторно тензии во Косово

Припадник на Косовските безбедносни сили беше уапсен откако во петокот пукаше во двајца етнички Срби, од кои еден малолетник, во село Готовуша, близу Штрпце, Косово. Жртвите на возраст од 11 ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Анонимуси со порака до Вучиќ, 159 милиони евра во пресрет на изборите во Албанија, „голем пакет“ или „изборна пилула“…

Во утринските изданија на албанските медиуми во регионот денеска вниманието е насочено кон пораката на хакерската група „Анонимуси“ до српскиот претседател Александар Вучиќ, со обвинение дека е марионета на Путин, ...

КФОР ги отстранува возилата од блокадите во северниот дел од Косово

Мисијата на КФОР објави дека спроведуваат операции на северот во Косово за отстранување на неколку возила останати на патиштата по минатомесечните блокади, пренесуваат косовските медиуми. „Мисијата на КФОР спроведува инженерски ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: КФОР има обврска да им обезбеди слободно движење на граѓаните, малиот Путин си поигрува со мирот на северот на Косово, најбараните егзекутивни позиции во Косово за 2022 година

ЕКОНОМИА ОНЛАЈН КФОР требаше  да ги земе предвид  декларациите од  институциите, има обврска да гарантира слободно движење Косовскиот  безбедносен  експерт Дризан Шала изјави дека нападите врз војниците на КФОР се ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Кој ќе ги отстрани барикадите, косовскиот Уставен суд за одлуката за Заедницата, Академијата на науки на Косово вели дека Албанците христијани биле насилно преобратени во муслимани

РТК: Косовската полиција има капацитет да ги отстрани барикадите „Безбедносните експерти во Косово оценуваат дека косовската полиција има капацитет да ги отстрани барикадите, но сметаат дека со оглед на чувствителноста ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER