fbpx
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: коридор 8

Софија и Атина ќе бараат помош од ЕУ и НАТО за инфраструктурни проекти, меѓу нив и Коридорот 8  

Бугарија и Грција најавија дека ќе бараат финансиска помош „од сите можни меѓународни извори“, вклучително и од ЕУ и НАТО, за зајакнување и подобрување на меѓусебните транспортните врски. Проектите, меѓу ...

Министерката за инфраструктура и енергетика на Република Албанија Белинда Балуку и Заменик-министерот за транспорт и врски на Северна Македонија, Берким Реџепи

По преговори со Северна Македонија, Владата на Албанија го менува проектот Коридорот 8, додава тунел од 3 километри

Владата на Република Албанија го промени проектот на патот Елбасан – Ќафасан, кој е дел од Коридорот 8, додавајќи изградба на уште еден тунел долг 3 километри. Министерката за инфраструктура ...

Османи: Иницијатива 8 треба да прерасне во ново партнерство кое ќе понуди стратешки подлабока и позначајна соработка со ЕУ

Денешниот прв министерски состанок го означува почетокот на Иницијативата 8, која, покрај транспортна и енергетска поврзаност долж Коридорот 8, ќе послужи и како политичка платформа што ќе обезбеди унапредување на ...

Фото: Скриншот

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој, ...

Благој Бочварски во „Топ тема“

Бочварски: Оваа Влада се избори Коридорот 8 да стане главен коридор на ЕУ, во 2013-та тоа било одбиено

Минатата година на неколку средби со еврокомесарката за транспорт, заедно со претставниците од Бугарија и Албанија баравме Коридорот 8 да биде вметнат на мапата на главни коридори на ЕУ, изјави ...

Груби назначен за координатор на активностите за реализација на проектите на Коридор 8

Поради важноста за реализација на започнатите проекти за изградба на патните правци Скопје - Блаце, Кичево - Букојчани, железницата Кичево - Лин, заедничките гранични контроли со Република Албанија и Република ...

Ковачевски: Денеска започнува силна градежна офанзива, автопатот е важен за нов економски импулс

Со гео-стратешката позиција и Коридор 8 ние стануваме неизбежна транспортна рута како во регионот така и пошироко, потенцира премиерот Димитар Ковачевски на поставувањето камен-темелник за Коридор 8. -Денеска започнува силна ...

Талески: Парите се наменети за делници од коридорите, а не за врби и стиропор

Започнуваме историски најголема градежна офанзива преку договорот на државата со конзорциумот „Бехтел и Енка“ за 1,3 милијарди евра, изјави пратеникот на СДСМ, Миле Талески во гостувањето на ТВ24. Се започна ...

Ковачевски за ВМРО-ДПМНЕ: Тие не се за работа, тие се давање изјави и шетање по Македонија во блузончиња на патентчиња и бели капути со трубачи

Премиерот Димитар Ковачевски, на новинарско прашање на На денешната прес конференција за тоа мисли за коментарите на ВМРО - ДПМНЕ дека преку иборот на компании за надзор на изградба на ...

СДСМ: Започна еден од најголемите инфраструктурни проекти во државата во вредност од 1,3 милијарди евра

„Владата предводена од СДСМ започнува со реализација на историска инвестиција во изградба на современа патна инфраструктура во државата“, соопштија утрово од Бихаќка. „Започнува изградба на 110 километри автопат на Коридорот ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER