fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот

Tag: Керим

Фото: Укринформ

Рускиот ракетен терор продолжува: Кијив нападнат со две балистички ракети истрелани од привремено окупираниот Крим

Украинските воздухопловни сили уништија две балистички ракети истрелани од руските војници кон Кијив од привремено окупираниот Крим, изјави командантот на украинските воздухопловни сили, генерал-полковник Микола Олешчук во објава на Телеграм, ...

Фото: Телеграм

Активисти на окупираниот Крим ги бојкотираат руските лажни „претседателски избори“

Активистите на движењето „Жолта лента“ продолжуваат да ги бојкотираат лажните претседателски избори што Русија се обидува да ги одржи во окупираниот Крим како дел од напорите за граѓански отпор против ...

Фото: LIGA.net

Путин доби предупредување од шефот на украинската разузнавачка служба

Генерал-полковник Кирило Буданов, шеф на воената разузнавачка агенција на Украина, изјави дека нападите на неговата земја врз Крим минатата година се „само почеток“. Украинскиот претседател Володимир Зеленски често повторува дека ...

Одблиску со движењето на отпорот во привремено окупираните делови на Украина

Актите на отпор доаѓаат во многу облици и големини. Од жолто-сина лента врзана за дрво или украинското знаме подигнато на оддалечена планинска страна, до брза дојава за шифрирана апликација што ...

Активистите на движењето на отпорот „Жолта лента“ го развеаја украинското знаме на планина на Крим

Активистите на движењето на отпорот „Жолта лента“ подигнаа украинско знаме на планината Бојка на привремено окупираниот Крим, објави Движењето на Фејсбук, пренесува Укринформ. „Го кренавме украинското знаме на Крим! Активисти ...

Фото: Укринформ

Украина остварува придобивки во окупираниот Крим, погоди два десантни бродови на руската морнарица

Во текот на ноќта во петокот, во украинските напади беа погодени два руски брзи десантни брода во привремено окупираниот Крим, потврдија од Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана, пренесува ...

Фото: Укринформ

Во нападот врз штабот на руската флота во Севастопол убиен командант на руската црноморска флота

Во напад врз седиштето на руската Црноморска флота во привремено окупираниот Севастопол загинаа 34 руски офицери, меѓу кои и командантот на руската Црноморска флота, Виктор Соколов, соопштија Силите за специјални ...

Фото: Укринформ

Погодени два воени брода во ракетен напад врз руската поморска база на окупираниот Крим

Украина изврши ракетен напад врз руската поморска база на привремено окупираниот Крим, при што се погодени и оштетени два брода, меѓу кои, наводно и подморницата од класата Кило Како што ...

Украина: Русите испраќаат деца на воена обука на Крим

Украинскиот правобранител за човекови права Дмитро Лубинец тврди дека учениците и наставниците на Крим, украинскиот полуостров анектиран од Русија во 2014 година, ќе посетуваат курсеви за воена обука како дел ...

Амбасадорката Дир: Штом го ослободиме Крим, ќе сториме сѐ за да ги заштитиме домородните народи на Украина и да ги изведеме пред лицето на правдата одговорните за воените злосторства

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир, со порака на Твитер по повод  9 август, Меѓународниот ден на домородните народи во светот кој се одбележува за да се покаже годишна поддршка ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER