fbpx
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си
Фото: Скриншот од интервјуто на Володимир Зеленски за Би-би-си

Tag: Литванија

Фото: МИА архива

Членките на ЕУ кои се граничат со Русија и Белорусија бараат поголема финансиска поддршка од Унијата

Државите членки на ЕУ, Полска, Естонија, Литванија и Летонија ја повикаа Унијата да обезбеди поголема поддршка за воената и цивилната заштита на нивните граници со Русија и Белорусија. Во писмо ...

Литванија ќе и испорача 3.000 борбени дронови на Украина, тврди литванската премиерка Шимоните

Литванија денеска соопшти дека ќе и достави на Украина околу 3.000 борбени беспилотни летала и дека ќе придонесе за рехабилитација на украинските војници кои се борат на фронтот. „Во блиска ...

Чешка обезбедува 300.000 артилериски гранати, Литванија донира 35 милиони евра за иницијативата – муниција за Украина

Литванија одвои 35 милиони евра за иницијативата на Чешка за набавка на артилериски куршуми за Украина од трети земји, објави премиерката на Литванија Ингрида Шимоните на Х, пренесува Укринформ. „Литванската ...

Алексеј Навални и Леонид Волков. Фото: Скриншот

Помошникот на Навални, Волков нападнат со чекан и солзавец во Литванија, веднаш по нападот вети дека ќе ја продолжи борбата против Путин

Долгогодишниот помошник на покојниот руски опозициски лидер Алексеј Навални, Леонид Волков, бил нападнат со чекан и испрскан со солзавец во вторникот во литванскиот главен град Вилнус, изјави поранешната портпаролка на ...

Литванија ќе помогне во финансирањето на чешкиот план за зајакнување на испораката на муниција за Украина

Литванија ќе влезе во чешката иницијатива за набавка на артилериска муниција за Украина, која е нападната од Русија повеќе од две години. Литванската премиерка Ингрида Симоните денеска во телефонски разговор ...

Фото: Влада на РСМ

Вицепремиерот Битиќи се сретна со новоименуваниот литвански амбасадор Борисовас

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска се сретна со Едуардас Борисовас, новоименуван амбасадор на Република Литванија во Република Северна Македонија, со седиште во Загреб. Како што информира владината прес-служба, ...

Маричиќ: Партнерството со Литванија е уште еден чекор поблиску до ЕУ за Северна Македонија​

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ се сретна со Едуардас Борисовас, новоименуваниот амбасадор на Литванија во Северна Македонија, со седиште во Загреб. Како што соопшти СЕП, соработката и билатералните помеѓу ...

Руски тенкови во близина на украинската граница, јануари, 2022 (фото: скриншот од Јутубе каналот на Military Update)

Русија може да започне агресија врз членка на НАТО во Источна Европа следната зима

Литванскиот претседател Гитанас Науседа изјави дека веројатноста Западот да престане да ја поддржува Украина е многу мала. Сепак, тој јасно стави до знаење дека ако тоа се случи, веројатноста за ...

Стратегии, Украина, Шведска: Што ќе се разговара на самитот на НАТО во Вилнус?

Водачите на НАТО кои се состануваат во литванската престолнина имаат многу да разговараат, бидејќи невидени предизвици ја зафатија воената алијанса предводена од САД. Литванија ќе биде домаќин на самитот на ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER