fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ

Tag: електрична енергија

Меморандум за взаемно признавање на лиценци за трговија и снабдување со електрична енергија со Косово

Македонските снабдувачи и трговци со електрична енергија ќе може да тргуваат, но и да ги снабдуваат корисниците на косовскиот пазар, а истата можност ќе ја имаат и косовските трговци и ...

Догани,„Везе Шари“: Енергетската криза ја докажа потребата од алтернативни извори на енергија

Технологијата, иновациите, науката ставена во функција на бизнисот се секогаш интересни и актуелни теми. Развојниот пат на првата термоцентрала на биогас во Македонија за производство на електрична енергија ја раскажа ...

Фото: ТВ21

Николовски: Инвестициите во обновливите извори на енергија ќе овозможат од јуни или јули да имаме евтина струја преку ден

„За дневната евтина тарифа на струјата ќе одлучува Регулаторната комисија за енергетика, но по се ова што се случуваше, инвестициите во обновливи извори на енергија, бројќите на веќе инсталираните капацитети, ...

Фото: Влада.мк

Битиќи: Историски ден, Северна Македонија доби сопствена берза која ќе овозможи транспарентно тргување со електрична енергија

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија, задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, се обрати на настанот организиран од Националниот оператор на пазар на ...

Фото: Влада.мк

Во изминатото деноноќие произведени се 14.725 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 08.04.2023 година произведe 14.725 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други ...

Ковачевски: Шпекулациите се покажаа како невистинити и неточни, граѓаните имаа сигурно и стабилно снабдување со струја и топлина

Во изминатата година се соочивме со најтешката зима и со предизвикот да менаџираме две кризи - кризата со електрична енергија и кризата со топлинска енергија, за жал се соочивме и ...

Фото: Влада.мк

Во изминатото деноноќие произведени се 13.151 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 01.04.2023 година произведe 13.151 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други ...

РЕС ќе почне да снабдува државни и локални институции со поевтина електрична енергија

Фирмата за трговијата со електрична енергија РЕС (Renewable Energy Supply), во следниот период ќе го прошири своето работење со дел од државните и локалните институции, каде ќе даде поволни понуди за снабдување ...

Фото: миа.мк/архива

Во јануари целата потрошена струја од домашно производство

Земјава во јануари годинава вкупно потрошила 709.217 мегават часови електрична енергија, 33,294 милиони нормални кубни метри природен гас, 564.355 тони јаглен и 105.213 тони нафтени продукти. Според податоците на Државниот ...

Во изминатото деноноќие произведени се 16.127 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 18.03.2023 година произведe 16.127 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER