fbpx
Ерван Фуере (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ, мај, 2016)
Фото: МИА
Фото: МИА

Tag: МНР

Фото: МНР

Османи во Стразбур: Мултилатерализмот останува единствен ефикасен одговор кон предизвиците

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи се обрати на 133. сесија на Комитетот на министри на Совет на Европа во Стразбур, при што ја подвлече улогата на мултилатерализмот при справување ...

МНР децидни: Внимателност од државните функционери – со Грција развивме политички дијалог на високо ниво

Министерството за надворешни работи објави дека ја потврдува цврстата определба на земјата кон недвојбено почитување на уставните одредби, како и сите меѓународно преземени обврски, како што е целосното почитување на ...

Фото: МИА

Османи по повод 55 години МНР: Членки сме во сите важни регионални и меѓународни организации и кредибилен фактор во глобални рамки

И покрај условеноста од комплицираните регионални и меѓународни случувања успеавме Северна Македонија да ја поставиме на пиедесталот на меѓународната сцена како активен, доверлив и кредибилен фактор во глобални рамки. Големите ...

Фото: миа.мк

МНР ќе упати порака за претпазливост до македонските државјани во Израел, нема нови барања за евакуација

Нема нови пријави од наши граѓани кои се наоѓаат во Израел и во регионот на Блискиот исток за евентуална евакуација, изјави денеска шефот на димплатијата Бујар Османи. -Во моментов немаме ...

Османи: Универзална човекова должност е да се осуди која било форма на геноцид

Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека е изненаден од реакциите по објавата дека Република Северна Македонија е меѓу 17 држави кои ја коспонзорираа Резолуцијата на Обединетите нации за ...

МНР. Фото: Ангел Ангеловски

Само еден наш државјанин побарал евакуација од Израел, состојбата делумно стабилна и се следи

Министерот за надворешни работи Бујар Османи информира дека само еден македонски државјанин побарал да биде евакуиран од Израел по повикот упатен до наши државјани кои во моментов се наоѓаат во ...

МНР. Фото: Ангел Ангеловски

МНР формира Кризен штаб за извлекување македонски граѓани по нападите на Иран врз Иразел

По синоќешните напади на Иран врз Израел министерот за надворешни работи Бујар Османи донел одлука за формирање Кризен штаб чија примарна задача е да организира извлекување на македонските државјани од ...

Османи: Дел од фабрика на лажни вести во ВМРО-ДПМНЕ е дека постои документ од ЕК потпишан од 25 членки за важење на старите документи

Министерот за надворешни работи и кандидат за претседател на државата на Европскиот фронт Бујар Османи денеска ги демантираше и ги оцени како лажни вести обвинувањата од опозицијата дека наводно скрил ...

Фото: МНР

Османи: Интеграцијата во НАТО и ЕУ е најдобар одговор на руските империјалистички амбиции

Интеграцијата во НАТО и ЕУ е најдобар одговор на руските империјалистички амбиции. Украина е само прва станица, а една од следните ќе биде Западен Балкан, подвлече денеска министерот за надворешни ...

МНР. Фото: Ангел Ангеловски

МНР со осуда за нападот во Газа, повикува на заштита на цивилите

Министерството за надворешни работи (МНР) најостро го осуди нападот во Газа, во кој загинаа голем број луѓе додека чекаа околу камионите за хуманитарна храна. - Ваквиот чин претставува сериозно кршење ...

Page 1 of 17 1 2 17

CIVIL MEDIA NEWSLETTER