fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: мо

Петровска во работна посета на САД, средби во Пентагон и во Стејт Департментот

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска престојува во работна посета на САД, каде ќе се сретне со високи официјални претставници на Пентагон и на Стејт Департментот, соопшти Министерството за одбрана. За ...

Фото: Министерство за одбрана

Петровска – Бриегер: Северна Македонија е извозник на безбедност и стабилност во регионот и во Европа

Министерката за одбрана Славјанка Петровска утрово во Брисел се сретна со претседавачот на Воениот комитет на Европската Унија, генералот Роберт Бриегер, со кого разговараше за придонесот на Северна Македонија кон ...

Буџетот на МО за 2023 година ќе изнесува 274,6 милиони евра

Предложениот буџетот на Министерството за одбрана за 2023 година изнесува 274,6 милиони евра и е за една третина повеќе од минатогодишниот. Според премиерот Димитар Ковачевски, планираните финансии за одбраната за ...

Петровска: Евроинтеграциите се движечка сила за Западен Балкан

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Кремс, Австрија, учествуваше на министерскиот состанок на Централноевропската одбранбена соработка и земјите од Западниот Балкан, на кој стана збор за европската перспектива на ...

Додека војниците се борат за живот – Генералштабот молчи, а генералите прославуваат

Дел од медиумите во Република Македонија ја информираа јавноста дека во касарната во Тетово, во еден од хангарите, додека го чистеле оружјето, биле повредени двајца војници на Армијата на Република ...

Ајтов: Македонија е пример како една држава не треба да се грижи за својата армија и за безбедноста!

ЦИВИЛ Медиа разговараше со Ристо Ајтов, претседател на Синдикатот за одбрана и безбедност за условите во кои работи Армијата, за загрозувањето на безбедноста на Македонија поради намалувањето на стандардите за ...

Специјалците на АРМ и МВР под диригентска палка на американските „Фоки“

Во базата на Единиците за брзо распоредување на МВР, во касарната „Ѓорче Петров“, денеска се одржа завршната вежба од обуката на припадниците на специјалните единици на Министерството за внатрешни работи ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER