fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: Нагорно Карабах

(ВИДЕО) Бујар Османи, Министер за надворешни работи: НАТО е прва доза на вакцината, а ЕУ е втората, за комплетен имунитет од малигни влијанија ни требаат двете дози

Северна Македонија е претседавач на ОБСЕ во една од најтешките години за Европа во поновата историја. Кандидатурата ја прифатија сите 56 земји членки на една од најзначајните организации во светот. ...

24 ЧАСА: Проширувањето на ЕУ главна тема во Гренада; за Шолц, со потребните одлуки, Северна Македонија е на добар пат кон ЕУ; „етничкото чистење“ во Нагорно-Карабах

ВЕСТ НА ДЕНОТ Проширувањето на ЕУ главна тема во Гренада Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Гранада, Шпанија, учествува на третиот состанок на Европската политичка заедница, заедно со лидерите од вкупно ...

Голема експлозија на складиште за гориво во Нагорно-Карабах, 26.9.2023

Нагорно-Карабах: Голем број загинати и повеќе од 300 повредени цивили во експлозија во складиште за гориво, расте бројот на бегалци

Во експлозија во складиште за гориво во Нагорно-Карабах загинаа 20 луѓе, а стотици беа повредени, соопштија локалните етнички ерменски власти, јавува Би-Би-Си, додека Ал Џезира објави дека бројот на загинати ...

Судбината на Ерменците е најдобар доказ колку вреди безбедносниот чадор на Москва!

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Пред речиси две недели, новинарот на Недељник, Жељко Пантелиќ, нѐ потсети на една реченица која наводно ја изговорил Јосип Броз Тито. Таа гласи – „тешко им е на ...

ЕК донесе одлуки за доделување помош за Украина, Тунис и луѓето во Нагорно-Карабах

Европската комисија денеска соопшти дека донела одлуки за исплата на 1,5 милијарди евра за Украина во рамките на пакетот за макрофинансиска помош, речиси 127 милиони евра за Тунис за поддршка ...

Азербејџан прогласи амнестија за ерменските борци во регионот Нагорно Карабах

Азербејџан прогласи амнестија за ерменските борци во регионот Нагорно Карабах кои го предаваат оружјето, иако некои од нив најавија дека ќе продолжат со отпорот, изјави советникот на азербејџанскиот претседател Хикмет ...

Пашинјан: Азербејџан сака да ја вовлече Ерменија во воени операции

Воспоставувањето на прекин на огнот во Нагорно Карабах не значи дека Азербејџан повеќе не сака да ја вклучува Ерменија во воени операции, предупреди денеска ерменскиот премиер Никол Пашинјан. Тој оцени ...

Постигнат договор за целосен прекин на непријателствата во Нагорно-Карабах

Ерменските сепаратисти во Нагорно-Карабах денеска објавија дека ќе го прекинат огнот и ќе го положат оружјето, сигнализирајќи го крајот на антитерористичката операција што ја започнаа азербејџанските сили во отцепениот регион. ...

Azerbaijan increased its military build-up around Nagorno-Karabakh in the run-up to Tuesday's operation

Азербејџан започна воена операција во Нагорно-Карабах, бара од етничките Ерменци да се предадат

Најмалку 27 лица се убиени, а 200 други се ранети во воена операција на Азербејџан во спорниот регион Нагорно-Карабах, според официјален претставник на тамошната територија контролирана од Ерменија. Гегам Степанјан, ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER