fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот
Бенјамин Нетанјаху

Tag: одбележување

Меѓународен ден на човековите права: Човековите права се универзални, неделиви, неотуѓиви и меѓусебно поврзани

На денешен ден во 1948 година беше потпишана Универзалната декларација за човекови права со која првпат во историјата на човештвото се признава неотуѓивото право на сите луѓе на живот, слобода ...

Одбележување на Ден на независноста на Украина во Скопје (фото: Драган Мишев/ЦИВИЛ)

(ГАЛЕРИЈА) Одбележување на Ден на независноста на Украина во Скопје

Украинската амбасада, денеска го одбележува Денот на независноста на Украина. Свеченоста започна пред споменикот на познатиот украински писател, Тарас Шевченко во Паркот на жената борец, во 9:45 часот наутро. Свечената ...

Ковачевски: Со заштитата на македонскиот јазик ја заштитивме и суштината на нашето постоење

Се гордеам што како држава, како народ, успеавме да добиеме шанса и статусот на македонскиот стандарден јазик да го втемелиме во европското законодавство. Да биде признат и почитуван од нашите ...

Фото: Цивил Медиа

Во црквата „Св. Спас“ почна одбележувањето на 120 години од смртта на Гоце Делчев

Во црквата „Св. Спас“ во Скопје започна одбележувањето на 120 години од смртта на македонскиот револуционер и борец за слобода Гоце Делчев. Фото. Цивил Медиа На одбележувањето присуствуваат претседателот на ...

Маричиќ: Македонското општество е дел од НАТО, треба што побрзо да биде дел и од ЕУ

Со зачленувањето во НАТО пред три години исполнивме еден од најважните надворешно-политички приоритети на Северна Македонија и трајно го обезбедивме нејзиното место во евроатлантското семејство на држави, а сега е ...

Фото: Влада.мк

Владина делегација оддаде почит и положи цвеќе во чест на бранителите, а по повод 22 годишнината од настаните кај тетовско Кале

Делегација на Владата на Република Северна Македонија, предводена од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и советникот за одбрана на претседателот на Владата, Драган Василевски, денеска, пред „Споменикот на бранителите“ ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER