fbpx

Tag: ОН

Истражна комисија на ОН ќе бара докази за сексуално насилство од припадници на Хамас врз заложниците

Комисијата на ОН што ги истражува воените злосторства на двете страни од конфликтот меѓу Израел и Хамас ќе се фокусира на сексуалната злоупотреба од страна на Хамас за време на ...

Педесет и пет земји-членки на ОН потпишаа Декларација за 90-годишнината од Холодоморот

Педесет и пет земји-членки на ОН ја потпишаа Декларацијата иницирана од Украина по повод деведесетгодишнината од холодоморот ( гладоморот) 1932-1933 година во Украина. Како што пренесе дописникот на Укринформ од ...

Гранатирана канцеларијата на ОН во градот Газа, има мртви и ранети велат од ОН

Обединетите нации соопштија дека една од нивните канцеларии во градот Газа била гранатирана во текот на ноќта, велејќи дека добиле „извештаи за смртни случаи и повредени“ меѓу цивилите кои биле ...

СЗО: Секој ден во Газа просечно се убиени околу 160 деца, ништо не го оправдува ужасот што го трпат цивилите

Нивото на смртни случаи и страдање во војната меѓу Израел и Газа е „тешко да се сфати“, соопшти Светската здравствена организација. Портпаролот на таа агенција на Обединетите нации, Кристијан Линдмајер ...

ОН за пораст на омразата по нападот на Хамас: И Евреите и муслиманите велат дека не се безбедни

Високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Туерк денеска изрази жалење за „значителното зголемување на омразата“ во светот по нападите на Хамас на 7 октомври. Туерк во изјавата рече ...

Додека ОН бара прекин на огнот, се поизвесна е израелска копнена операција во Појасот Газа

Израелските безбедносни сили (ИДФ) вчера ги интензивираа воздушните напади и најавија проширување на операциите во Појасот Газа, сигнализирајќи дека наскоро може да почне копнена инвазија. Израелските копнени сили вечерва ќе ...

Жестока расправија меѓу шефот на израелската дипломатија и шефот на ОН: Во кој свет живеете вие?

Министерот за надворешни работи на Израел, Ели Коен, денеска изјави дека нема да се сретне со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, откако шефот на ОН го критикуваше израелското ...

Гутереш на дебата на Советот за безбедност на ОН: Палестинците се под израелска „задушувачка окупација“ веќе 56 години

Во тек е отворена дебата на Советот за безбедност на ОН, каде што генералниот секретар Антонио Гутереш, меѓу другото, го осуди бруталниот напад на Хамас на 7 октомври, како и ...

Фото: МИА

Втор конвој со хуманитарна помош пристигна на египетската страна на преминот Рафа

Нов, втор конвој хуманитарна помош, со 17 камиони, пристигна денеска на египетската страна на граничниот премин Рафа, соопштија безбедносни и хуманитарни извори. Вчера во Појасот Газа преку преминот Рафа со ...

Page 1 of 18 1 2 18

CIVIL MEDIA NEWSLETTER