fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: ОН

Фото: Укринформ

Мисијата на САД во ОН: Русија не би можела да ја одржи својата војна без поддршка од Северна Кореја, Иран и Кина

Руската Федерација не би можела да ја одржи својата војна во Украина без надворешна поддршка од КНДР, Иран и Кина, изјави aмбасадорот Роберт Вуд, алтернативен претставник за специјални политички прашања ...

Граѓанската војна во Судан е пред ескалација по една година судири, предупредуваат ОН

Граѓанската војна во Судан е на работ да ескалира, предупредија денеска Обединетите нации, на годишнината од почетокот на големите борби во оваа источноафриканска земја, јави ДПА. Светската здравствена организација (СЗО) ...

Фото: Архива

Светската програма за храна на ОН ја удвои помошта по отворањето на преминот кон северот на Газа

Светската програма за храна на Обединетите нации денеска соопшти дека отворањето на нови копнени патишта и овозможило двојно да ги зголеми операциите за помош во северниот дел на Појасот Газа. ...

Совет на Европа

Седницата на Генералното собрание на ОН за резолуцијата за Сребреница е закажана за 23 мај

Седницата на Генералното собрание на Обединетите нации на која ќе се разгледува резолуцијата за Сребреница е закажана за 23 мај, објавено е на веб-страницата на Генералното собрание на ОН. По ...

Генералното собрание на ОН го повика Советот за безбедност да ја прими Палестина за членка

Генералното собрание на Обединетите нации ги зајакна правата на Палестина во рамките на организацијата и повика таа да биде прифатена како членка, пренесува Би-Би-Си. Палестина има статус на земја-набљудувач не-членка ...

Семејно насилство (Foto: Pixabay free)

Северна Македонија доби пофалби за напорите во заштитата на жртвите на семејно насилство

Комитетот против тортура на ОН го заврши разгледувањето на четвртиот периодичен извештај на Северна Македонија за нејзините напори во спроведување на одредбите од Конвенцијата против тортура. Експертите на Комитетот ја ...

Советот за човекови права на ОН ќе расправа за состојбата во Северна Македонија

Работната група на Универзалниот периодичен преглед (УПП) на Советот за човекови права на Обединетите нации (ОН), денеска на состанок во Женева ќе ги разгледува по четврти пат податоците за состојбата ...

Советот за човекови права на ОН ќе расправа за состојбата во Северна Македонија

Работната група на Универзалниот периодичен преглед (УПП) на Советот за човекови права на Обединетите нации (ОН) на состанок на 2 мај во Женева, ќе ги разгледува по четврти пат податоците ...

Вјоса Османи: Говорот на Вучиќ во Советот за безбедност на ОН беше „посттрауматичен“

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, ја нарече „посттрауматична“ реакцијата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ за присуството на четири жени - преживеани жртви на сексуално насилство од страна на српските ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Вучиќ, бркајќи ја мувата од капата, го злоупотреби ОН за своите манипулации

ДРАГАН МИШЕВ Српскиот претседател Александар Вучиќ уште еднаш, како и многу пати до сега, ги злоупотребува институциите каде што ќе се појави. Овој пат, на седницата на Советот за безбедност ...

Page 1 of 23 1 2 23

CIVIL MEDIA NEWSLETTER