fbpx
US Defense Secretary Lloyd Austin attends a press conference during his visit in Sofia, Bulgaria, 19 March 2022. (Photo by Georgi Paleykov/NurPhoto)
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус
Џулијан Асанж беше инспирација за голем број протести низ светот (фото извор: Wikimedia Commons)
Фото: Зеленски на Х
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата

Tag: општина центар

Спроведени инспекциски надзори во угостителските објекти на територија на Општина Центар

По пријави од граѓани за зголемена бучава од гласна музика од угостителските објекти на територија на Општина Центар, Секторот за Инспекциски работи, во текот на минатата недела, организираше акција за ...

Горан Герасимовски

Целосно се забранува градење надвор од Генералниот Урбанистички план на Водно

Советот на Општина Центар на 26-та Седница донесе одлука за определување на дозволеност на градба исклучиво во границите определени со планскиот опфат на Генералниот Урбанистички план на Град Скопје 2012 ...

Герасимовски: Секоја недела килограм овошје од прва класа за сите деца запишани во градинка

 Градоначалникот на Општина Центар,  Горан Герасимовски заедно со министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска ја посетија градинката „Кочо Рацин“, објект ...

Механизација на терен, се собира ѓубрето и се мијат контејнерите во Центар

Општина Центар рано наутро започна со чистење на сметот низ општината. Во акцијата се вклучија речиси сите вработени од комуналната служба во ЈП „ПОЦ“ со целата механизација како и голем ...

Мимоза Петревска

Приказни од Aбсурдистан

МИМОЗА ПЕТРЕВСКА Вчера ја носев ќерка ми Илина на забар, имаше прилично тешка интервенција, се враќам дома, колата ја паркирам како и 20 години наназад, на улицата каде што живеам ...

Ведран: Говорот на омраза треба да се гледа и низ призмата на колективната траума

Илина Ведран од ИППЕК, на јавниот настан „Граѓански дијалози за односите меѓу заедниците: Предизвици и решенија“,  вели дека еден од начините на справување со говорот на омраза, и во односите ...

Дерала: Наш следен чекор е покана до бизнис заедницата за учество и поддршка во општествено одговорните процеси

„Би сакал во овој форум да заблагодарам за вашата спремност и отвореност, буквално во истиот момент кога ќе се обратиме до вас, да излезете во пресрет, барем да не сослушате, ...

Герасимовски: Општина Центар креира добри практики и позитивна атмосфера за развој на мултикултурализмот, еднаквоста и недискриминацијата

„Општина Центар во своето дејствување креира добри практики и позитивна атмосфера за развој на мултикултурализмот, еднаквоста и недискриминацијата на локално ниво во сите сектори, вели градоначалникот на Општина Центар меѓу ...

ЦИВИЛ и Општина Центар со Јавен настан „Граѓански дијалози за односите меѓу заедниците“ денеска во 12 часот

ЦИВИЛ – Центар за слобода со поддршка од градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, организира јавен настан „Граѓански дијалози за односите меѓу заедниците: Предизвици и решенија“ во просториите на Општината, ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER