fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: општини

Заев-Георгиева: СБ да ги поддржи проектите поврзани за развој на општините

Светска банка да ги поддржи проектите поврзани со локалниот економски развој на општините во Република Македонија, овозможувајќи им поголема финансиска самостојност и создавање услови за економски раст. Ова денеска го истакнаа премиерот Зоран ...

Потпишан Меморандум за соработка меѓу УНДП и пет општини во Македонија

УНДП заедно со пет општини во Македонија денеска потпишаа Меморандум за разбирање кои што ќе соработуваат во „Регионалната програма за локална демократија на Западен Балкан (ReLOaD). Меморандумот го потпишаа градоначалниците ...

Избори, 2017 (фото: ЦИВИЛ)

432.866 избирачи гласале во вториот круг

Од вкупно 833.716 избирачи запишани во избирачкиот список, во вториот круг од локалните избори гласале 432.866 гласачи. Гласањето се одвиваше во 35 општини или вкупно 1517 избирачки места. Според резултатите ...

ДИК одвои околу 9.000 евра за десет општински изборни комсии

Државната изборна комисија (ДИК) на вчерашната 162. седница донесе одлука за доделување на средства за тековни трошоци на општинските изборни комисии за спроведување втор круг на локалните избори, во десетте општини ...

Page 3 of 4 1 2 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER