fbpx
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Палестинци

Лидерот на Хамас, Јехиа Синвар на вежба на полициските сили во Газа 2011 година. Фото: Хади Мохамад / Wikimedia commons

Хамас го шпионира сопствениот народ во Газа за да ги задуши неистомислениците

Терористичката група Хамас со помош на тајната полиција во Појасот Газа со години ги шпионира палестинските цивили со цел да го уништи секое противење на тврдокорното владеење на групата над ...

Израел нападна луѓе кои чекаа хуманитарна помош во Газа, убиени се 20 Палестинци

Израелската војска уби 20 Палестинци и рани најмалку 155 во вооружен напад врз луѓе што чекаа хуманитарна помош на Кувајтската крстосница во Појасот Газа, соопшти палестинското Министерство за здравство, пренесува ...

Палестина - Фото МИА

Западен Брег: Израелската армија застрела палестински тинејџер по напад со нож

Израелската армија застрела 16-годишно момче откако тој избоде со нож Израелец во Западен брег. Според соопштението на армијата и медиумите, израелските војници пукале во тинејџерот. Тој бил погоден во глава. ...

Во израелските напади на Газа досега се убиени 30.534 Палестинци, можен договор за прекин на огнот пред 10 март

Досега се убиени 30.534 Палестинци во израелските напади на Појасот Газа, од кои 124 само во последните 24 часа, додека светските медиуми објавуваат дека можно е да се постигне договор ...

UN Photo/Evan Schneider Members of the United Nations General Assembly vote on a resolution at the resumed 10th Emergency Special Session meeting on the situation in the Occupied Palestinian Territory.

СБ на ОН изрази загриженост поради убиството и ранувањето на Палестинци кои чекаа помош во Газа

Советот за безбедност на Обединетите нации изрази длабока загриженост поради убиството на повеќе од 100 Палестинци и ранетите стотици други додека чекале на ред за хуманитарна помош југозападно од градот ...

Бенјамин Нетанјаху

Израел планира да влезе во Рафах каде се засолнети повеќе од милион Палестинци. Нетанјаху: Ако не нападнеме, ја губиме војната

Израелската армија мора да спроведе операција во Рафах, каде што се засолниле околу 1,4 милиони Палестинци, бидејќи во спротивно ќе ја „изгуби војната“ против Хамас, изјави денеска израелскиот премиер Бенјамин ...

Фото: Скриншот

„Полека умираме“: Палестинците јадат трева и пијат загадена вода додека гладот се шири низ Газа

Додека Појасот Газа се доближува кон целосен глад, раселените цивили и здравствените работници гладуваат за нивните деца да можат да јадат малку што е достапно. Ако Палестинците пронајдат вода, таа ...

(ВИДЕО) 100 дена во 100 секунди: Ова е најголемото раселување на Палестинците од 1948 година

Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци (УНРВА)  денеска соопшти дека војната меѓу Израел и Хамас, која започна на 7 октомври, доведе до најголемото раселување на ...

Примирјето заврши, Израел и Хамас си ја префрлаат вината додека борбите продолжуваат

Израел ги продолжи борбите во Газа неколку минути по завршувањето на привремениот договор за прекин на огнот и го обвини Хамас дека го прекршил примирјето. Хамас го обвинува Израел, велејќи ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER