fbpx
Фото: МИА архива
Володимир Зеленски, Харкив, Украина, 24 мај 2024 година
Фото/ Wikimedia commons

Tag: Појасот Газа

ФОТО/Израелски одбранбени сили (ИДФ) - Wikimedia commons

Од почетокот на конфликтот со Хамас во Газа загинаа вкупно 315 израелски војници

Бројот на загинати израелски војници од почетокот на конфликтот со Хамас во Појасот Газа се зголеми на 315, објавија денеска израелските медиуми. Меѓу загинатите е и полицаец кој загинал во ...

ФОТО/ Wikimedia commos

Десетици илјади Израелци протестираа барајќи избори и враќање на заложниците

Десетици илјади Израелци учествуваа синоќа на протестите против Владата, барајќи нови избори и враќање на заложниците во Појасот Газа. Протестите се одржуваат со месеци, а се насочени против владата и ...

Фото/ Wikimedia commons

Египет доби позитивни сигнали од Хамас за потенцијално примирје со Израел

Египет доби „позитивни сигнали“ од палестинскиот Хамас за потенцијално примирје со Израел во Појасот Газа, изјави висок владин функционер цитиран од Ал Кахра њуз, кој е близок до египетската разузнавачка ...

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш го осуди смртоносниот израелски напад на Рафа

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш преку објава на социјалната мрежа Х ги осуди смртоносните воздушни напади на Израел во близина на Рафа во Појасот Газа. - Ги осудувам акциите ...

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Семејствата на израелските заложнички објавуваат потресни снимки од киднапирањето за да извршат притисок врз Нетанјаху, тела на четворица заложници пронајдени во Газа

Семејствата на седум жени израелски војници заробени од Хамас за време на нападите на 7 октомври објавија графички снимки од нивното киднапирање додека вршат притисок врз владата на премиерот Бенјамин ...

Израелците продираат во Рафах, нападнат најголемиот бегалски камп

Израелските воени сили и тенкови навлегоа подлабоко во делови од северниот округ на Појасот Газа што претходно ги заобиколија во седуммесечната војна досега, убивајќи и ранувајќи десетици Палестинци, изјавија жителите ...

Бројот на загинати во израелскиот напад врз кампот Нусеират се зголеми на 36

 Бројот на Палестинци кои загинаа во нападот на израелските воени авиони врз бегалскиот камп Нусеират во централниот дел на Појасот Газа се зголеми на 36, соопштија денеска палестинските здравствени власти. ...

Лидерот на Хамас, Јехиа Синвар на вежба на полициските сили во Газа 2011 година. Фото: Хади Мохамад / Wikimedia commons

Хамас го шпионира сопствениот народ во Газа за да ги задуши неистомислениците

Терористичката група Хамас со помош на тајната полиција во Појасот Газа со години ги шпионира палестинските цивили со цел да го уништи секое противење на тврдокорното владеење на групата над ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER