fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Од одбележувањето на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2022 (фото: ЦИВИЛ)
фото: Едуард Крижанивскиј
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски (фото: Кабинет на Претседателот на Украина)
Протестен марш по повод двегодишната целосна руска воена агресија против Украина, Скопје, 24 февруари 2024 (фото: Џ. Дерала/ЦИВИЛ)
Фото: Укринформ

Tag: помош

Бајден го обвини „недејствувањето на Конгресот“ за украинското повлекување од Авдиивка

Претседателот Џо Бајден, во вчерашниот разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски, директно го поврза повлекувањето на Украина од клучниот град Авдиивка со неможноста на Конгресот да обезбеди дополнителна помош за ...

Британскиот министер за надворешни работи го повика американскиот Конгрес да одобри нова помош за Украина

Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон денеска ги повика американските конгресмени да одобрат нов пакет помош за Украина, на што инсистира и американскиот претседател Џо Бајден. Камерон ова го ...

Летонија вети дополнителна воена помош за Украина

Летонскиот претседател Едгарс Ринкевичс вети дека Летонија ќе и обезбеди на Украина дополнителна воена помош за нејзината одбрана од Русија. По денешната средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски, летонскиот претседател ...

Корепер одобри „делумен преговарачки мандат“ за Механизмот за помош на Украина

Советот на постојаните претставници на земјите членки на ЕУ (Корепер) на денешното заседание одобри „делумен преговарачки мандат“ на Европскиот совет за Предлогот за создавање нов единствен инструмент за поддршка на ...

Првата дама на Украина, Олена Зеленска

Зеленска предупреди на „смртна опасност“ доколку престане помошта од Западот

„Смртна опасност“ ќе виси над Украина доколку Западот ја повлече финансиската помош за отпорот против силите на рускиот претседател Владимир Путин, предупреди првата дама на Украина, Олена Зеленска, цитирана од ...

Од почетокот на војната во Газа пристигнале 421 камион со помош

Според хуманитарните организации, во четирите недели од почетокот на војната меѓу Израел и Газа, 421 камион пристигнале во изолираното крајбрежно подрачје со итна потребна помош, соопштија хуманитарни организации. Палестинската Црвена ...

Фон дер Лајен пристигна во Кијив, има важна порака за Зеленски

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во Кијив во својата шеста посета на Украина од почетокот на војната, во момент кога вниманието на светската јавност се ...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг (фото извор: Каналот на Телеграм на Украинската Верховна Рада)

Столтенберг: Војната во Газа не смее да ослабне нашата волја и способност да ја поддржиме Украина

Генералниот секретар Јенс Столтенберг денеска во своето обраќање на 75-тата седница на Нордискиот совет во Осло, рече дека длабоката соработка меѓу нордиските земји по долгогодишно непријателство покажува дека „мирот е ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER