fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: попис

Фото: Македонска амбасада-Тирана

Амбасадорот Марковски го информирал албанскиот министер Хасани за одредени злоупотреби на пописот

Македонскиот амбасадор во Тирана, Данчо Марковски оствари средба со албанскиот министер за Европа и надворешни работи, Игли Хасани, на која покрај другото, фокусот е ставен и на пописот на населението, ...

МНР ги повикува Македонците во Албанија слободно да ја изразат својата етничка, јазична и религиска припадност на претстојниот попис

Министерството за надворешни работи ги охрабрува сите Македонци во Албанија слободно да ја изразат својата етничка, јазична и религиска припадност, согласно законската регулатива и позитивната демократска пракса во Албанија, на ...

Извештај на ДЗР: Планските региони и понатаму не се подеднакво развиени

Стратегијата за регионален развој 2021-2031 година е донесена со задоцнување, врз основа на проценка за населението, која отстапува од резултатите од Пописот, а политиките за рамномерен регионален развој не ги ...

Костадинов: Процесите не се лесни и чинат рејтинг, но реформата на правосудниот систем треба да е на пиедестал

Според потпретседателот на СДСМ, Перо Костадинов македонската јавност има добра меморија и памти како било до пред пет години, во меѓувреме што се направило и каде е државата сега. Во ...

На пописот во Бугарија како Македонци се изјасниле 1.143 лица

За време на последниот попис на населението на Бугарија во септември минатата година како Македонци се изјасниле 1.143 лица. Тоа вчера го соопшти Националниот статистички институт на Бугарија соопштувајќи ги ...

Уште два дена пријавување за реонски попишувачи и инструктори

Утре завршува јавниот конкурс за ангажирање реонски попишувачи и инструктори за претстојниот Попис на населението, домаќинствата и становите. Конкурсот за пријавување попишувачи и инструктори беше објавен на 20 јули и ...

Фотографија: Кирил Михаилов

Пописот се одлага за на есен, а апликацијата за дијаспората останува активна

Прес конференција на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по средбата со премиерот Зоран Заев. https://youtu.be/RiJZ6-j-BgE Двајцата, како лидери на политички парттии во опозиција и на власт, се договоривме за одлагање ...

Војо Маневски

Попишување, упишување, отпишување

пишува: ВОЈО МАНЕВСКИ Собранието го донесе законот за одржување на пописот. Сега ќе следат тиради за неговата пропусност за лажни податоци. Како ќе се одвива според методологијата на заводот за ...

Проф. Мирјана Најчевска

Пописот не е алатка во државата во која сé е партија

пишува: МИРЈАНА НАЈЧЕВСКА Пописот може да биде традиционален, базиран на регистри, комбиниран. Може да го пребројува постојаното или присутното население. Може да се изведува со попишувачи или по електронски пат. ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER