fbpx
Фото: МИА
Gaza war (Image by hosny salah from Pixabay)

Tag: последици

COP28: Како да се заштити здравјето на луѓето од последиците на климатските промени

На климатскиот самит COP28 во Дубаи првпат фокусот е на тоа како климатските промени го влошуваат здравјето на населението, вклучително топлотен удар, оштетување на белите дробови од чад од шумски ...

Георгиевски: „Античкиот“ идентитет нѐ скара со соседите и со меѓународната заедница!

Еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на панел дебатата „Губење на идентитетот, или...?“ во организација на ЦИВИЛ – Центар за слобода, истакна дека е ...

Османи за „Realnews“: Недобивањето датум од ЕУ може да има последици врз Договорот

Недобивањето датум за пристапни преговори со ЕУ, би предизвикало разочарување, но и последици врз имплементацијата на Договорот и врз исходот од референдумот, смета вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи. Во интервју ...

Еден сее, друг жнее!

Анализирајќи ги последните локални избори во Република Македонија и резултатите од гласањето, неопходно е да се вратиме две години назад, за конечно да им се разјаснат работите на оние на ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER