fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: повик

Повик за ангажирање помлади специјалисти за социјални медиуми

Ако имаш интерес, искуство и страст за социјалните медиуми и си активен корисник на повеќе платформи, ако се информираш за дневните случувања преку веб-порталите, ако си противник на дезинформациите и пропагандата и ...

Белата куќа ја повика Северна Кореја да не и дава оружје на Русија

Белата куќа денеска ја повика Северна Кореја да не и продава оружје на Русија што таа би го употребила во војната против Украина, објави јужнокорејската новинска агенција Јонхап. Севернокорејскиот претседател ...

СДА Македонија: Опозицијата да ги прифати апелите на домашната демократска јавност и меѓународните стратешки партнери за продолжување на евроатлантскиот пат на земјата

Странка на демократска акција на Македонија (СДА) ги повика сите политички чинители, посебно опозициските пратеници, да покажат одговорност и да ја препознаат шансата за Северна Македонија да ја исполни својата ...

Војо Маневски

Лек и терапија

ВОЈО МАНЕВСКИ Луѓето се разболуваат, на тоа сме сведоци. Се разболува целиот жив свет и тоа го гледаме. А се разболуваат ли народите и нивните држави? Ако сѐ друго е ...

Бугарски научници ја повикуваат државата да ја признае својата одговорност за прогонот и депортацијата на Евреите

Во пресрет на 80-годишнината од настаните наречени Спас на бугарските Евреи, група бугарски научници повикуваат „комеморацијата на настаните да го напушти каналот на стереотипни и митологизирачки мотиви, на постојаното наддавање ...

ЦИВИЛ: Дајте ѝ шанса на иднината! Бугарските и македонските политичари и функционери да се фокусираат кон европската иднина, а не да се враќаат во минатото

ЦИВИЛ најостро ги осудува говорот на омразата, делата од омраза и насилството кои произлегуваат од неспособноста или неподготвеноста да се води дијалог. Без оглед на „страната“ од која доаѓаат, деструктивните ...

ЕСМ Продажба објави повик за снабдување со природен гас за февруари за топланите и други потрошувачи во државата

ЕСМ Продажба спроведува постапка преку јавен повик за прибирање понуди од домашни и странски лиценцирани фирми регистрирани за дејноста кои имаат можност да обезбедат и да испорачаат потребна количина на ...

Бочварски: Сите компании може да аплицираат за субвенции за отворање нови авио-линии од Скопје и Охрид

„Авио сообраќајот има можност за развивање и од двата аеродрома во државата и токму поради тоа обојавивме јавен повик, кој ќе трае три години и на кој ќе може меѓународни ...

Агатангел со „христијански“ повик за бојкот

Македонската православна црква, Вардарска епархија предводена од владиката Агатангел, два дена по повод празникот Мала Богородица на верниците им подели промотивни флаери против промена на името. Исто така овие материјали ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER