fbpx
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Премиер

Улф Кристерсон откако сите членки на Алијансата ја ратификуваа кандидатурата на Шведска за НАТО: Историски ден за земјата

Шведскиот премиер Улф Кристерсон оцени дека денеска е „историски ден“ за земјата, откако унгарскиот парламент ја ратификуваше кандидатурата на Шведска за НАТО, со што е отстранета и последната пречка за ...

Евроамбасадорот Гир со честитки до Џафери за изборот за премиер на техничката Влада

Амбасадорот на Европската Унија во Република Северна Македонија, Дејвид Гир му го честиташе изборот на Талат Џафери за премиер на техничката Влада преку платформата Х. Честитки до премиерот Џафери за ...

Сефер Тахири (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

„Командант“ на владата

Надвор од парламентарната аритметика, изборот на Џафери е политички потез кој води кон зголемување на интеретничката кохезија и интеркултурализмот во општеството Ехото на партискиот наратив на водството на ВМРО-ДПМНЕ, особено ...

Ковачевски в четврток ќе поднесе оставка, најави дека во нивната коалиција ќе бидат сите кои се проевропски ориентирани

Премиерот Димитар Ковачевски в четврток ќе поднесе оставка, по што ќе се отворат процесите за формирање техничка влада, која треба да го овозможи спроведувањето на парламентарните избори на 8 мај. ...

Талат Џафери, фото: Биљана Јордановска/ЦИВИЛ

Талат Џафери предлог на ДУИ за технички Премиер од 28 јануари

Централното претседателство на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на состанок во партиското седиште одлучило актуелниот претседател на Собранието Талат Џафери да биде технички претседател на Владата на Република Северна Македонија ...

Tелефонски разговор на Ковачевски со новиот премиер на Бугарија, Денков

Премиерот Димитар Ковачевски претпладнево имаше телефонски разговор со новиот премиер на Република Бугарија, Николај Денков, кому му го честиташе мандатот посакувајќи му  успешна работа на новоизбраната Влада што ја предводи. ...

Ковачевски за ВМРО-ДПМНЕ: Тие не се за работа, тие се давање изјави и шетање по Македонија во блузончиња на патентчиња и бели капути со трубачи

Премиерот Димитар Ковачевски, на новинарско прашање на На денешната прес конференција за тоа мисли за коментарите на ВМРО - ДПМНЕ дека преку иборот на компании за надзор на изградба на ...

Средба Ковачевски – Таравари: За Владата е најважно да обезбеди просперитетна иднина за сите граѓани, бидејќи тие заслужуваат да живеат во земја членка на ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Гостивар оствари кратка средба со градоначалникот на Општината Арбен Таравари. Премиерот и градоначалникот говореа за предизвиците со кои се соочува Општина Гостивар и за важноста ...

Ковачевски со амбасадори на земји членки на ЕУ: Европската перспектива на Северна Македонија е реалност, поддршка за следниот исчекор

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски имаше состанок со шефот на Делегацијата на Европската Унија, Дејвид Гир и со амбасадори на земји членки на Европската Унија, во ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER