fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: ракетен напад

Израелски ракетен напад во околината на Дамаск, три лица загинаа

Околината на сирискиот главен град Дамаск денеска беше цел на израелски воздушни напади во кои загинаа најмалку три лица, објави Сириската опсерваторија за човекови права (SOHR) со седиште во Лондон. ...

Пакистан соопшти дека две деца загинале во ирански напад во пограничната југозападна провинција Балучистан

Пакистан соопшти дека две деца загинале, а три други се повредени во нападите на соседен Иран во вторникот. Иран тврди дека цели биле две бази поврзани со милитантната група Џаиш ...

Хамас изврши ракетен напад кон Израел додека израелската војска продолжува да ја бомбардира Газа

Хамас лансираше масивен ракетен напад кон централниот и јужниот дел на Израел во средата вечерта, при што лесно беа повредени шест лица, додека израелската војска продолжува да ја бомбардира Газа ...

Силен ракетен напад врз Ерусалим и Тел Авив, пратениците од Кнесетот во засолништа

Силен ракетен напад е извршен денеска врз Ерусалим и Тел Авив, принудувајќи ги пратениците од Кнесетот во текот на седница да мора да заминат во засолништа. Сирените за воздушен напад ...

Фото: Укринформ

Погодени два воени брода во ракетен напад врз руската поморска база на окупираниот Крим

Украина изврши ракетен напад врз руската поморска база на привремено окупираниот Крим, при што се погодени и оштетени два брода, меѓу кои, наводно и подморницата од класата Кило Како што ...

Од прославата на Денот на независноста на Украина во Скопје, 2022 година (фото: ЦИВИЛ)

Шпанска хуманитарна работничка загина во ракетен напад во Украина, соопшти шпанскиот министер за надворешни работи

Шпанска хуманитарна работничка е убиена откако проектил го погодил автомобилот со кој таа патувала во Украина, соопшти вршителот на должноста министер за надворешни работи на Шпанија, Хозе Мануел Албарез, пренесува ...

Ноќта на 23 јули,🇷🇺jа погоди Одеса со ракети-Калибар, Оникс, Х-22,Искандер-К,Искандер-М. Има жртви, повредени деца.

Дир: Жртви и повредени деца во руски ракетен напад врз украинскиот град Одеса

Амбасадорката на Украина, Лариса Дир, во своја објава на Твитер напиша дека има жртви и повредени деца во руски ракетен напад кој се случил ноќеска врз украинскиот град Одеса. Блокирањето ...

Фото: Кирило Тимошенко/Укринформ

Бројот на загинати цивили во ракетниот напад на Русија врз станбен блок во градот Днипро се искачи на 21, 73 се повредени

Бројот на загинати во ракетниот напад на Русија врз станбен блок во градот Днипро, што се случи на 14 јануари 2023 година, се зголеми на 21, изјава ја даде шефот ...

Фото: Укринформ

Во Макиивка Русија претрпе една од најголемите воени загуби во Украина, нападот ги истакна непрофесионалните практики на руската армија

Уништувањето на голем број руски војници во училишна зграда во Макиивка, регионот Донецк, покажува како непрофесионалните практики на руската армија придонесуваат за нејзината висока стапка на жртви. „На 31 декември ...

Twitter/ @Podolyak_M

Пронајдено тело на едно и полгодишно дете убиено во вчерашниот руски напад, нови експлозии во Одеса

Спасувачките екипи извлекле тело на едно и полгодишно дете од под урнатините на неговата куќа во Кривиј Рих, убиено вчера во руски ракетен напад, изјави гувернерот на регионот Дњипропетровск, Валентин ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER