fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: Роми

Ромите за Демократија со иницијатива „Добро за жените Ромки, Добро за Собранието на РСМ“

- Фондацијата „Ромите за Демократија“ поднесоа иницијатива до пратениците „Добро за жените Ромки, Добро за Собранието на РСМ“. Целта е да се унапреди демократското учество на Ромите во општеството, да се ...

Ковачевски: За Ромите изминативе години се вложуваше многу во образованието, вработувањето и инфраструктурата

„СДСМ постави навистина високи стандарди во делот на вреднувањето на секој поединец и секој граѓанин во државата , бидејќи ние сме партијата која се залага за концептот едно општество за ...

Кемал Сулејманов, национален лидер на граѓанското политичко движење движење Аваја на настанот „Добро за Ромите, добро за Северна Македонија“.

Сулејманов: Оваа година имаме значајни парламентарни избори кои треба да донесат промени во ромската политичка сцена

„Моето семејство потекнува од струмичкото село Баница коешто во Втората светска војна било принудено да се пресели во градот Струмица. Уште од мали нозе јас се борев за зачувување на ...

Фото: Фејсбук профилот на вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ по повод синоќешниот настан „Добро за ромите, добро за Северна Македонија“.

Маричиќ: Инвестирањето во политичко, економско и културно зајакнување на Ромите е дел од сржта на европската кауза за еднаквост, правда и правичност на сите граѓани

„Синоќа бев сведок на почетокот на дејствувањето на Фондацијата “Ромите за демократија” основана од нашите долгогодишни пријатели и соработници кои имаат јасна идеја за потребата од ромско-македонско заедништво кое ќе ...

Менсур Халити, основач на Фондацијата Ромите за демократија на настанот „Добро за Ромите, добро за Северна Македонија“.

Халити од ромската фондација за Европа: Ние Ромите мораме да одиме напред и да градиме широки коалиции за промени за подобро утре

„Најлесно е да ја обвиниме ЕУ и националните влади за нашата состојба. Од друга страна, најлесно би било на нас и на државата да се осудуваме меѓусебно за нашата состојба. ...

Министерски состанок за интегрирањето на Ромите во рамки на процесот на проширување на ЕУ

Министерство за труд и социјална политика денеска е домаќин на годишен министерски состанок, четврти по усвојувањето на Декларацијата на партнерите од Западен Балкан за интеграција на Ромите во рамките на ...

„Обоен тестамент“ по повод Денот на сеќавање на жртвите Роми од холокаустот

Институтот „Ромалитико“ вечер од 19.30 часот во галеријата Чифте амам организира настан насловен „Обоен тестамент“ по повод  Денот на сеќавање на жртвите Роми од холокаустот, кој се одбележува на 2 ...

НАЦИОНАЛИСТИЧКИ НАРАТИВИ: Наместо како херои, Ромите на Карпалак загинаа за да „купат коњи“

ДЕХРАН МУРАТОВ Дел од македонските медиуми објавија „вест“ дека кај месноста Карпалак на автопатот Тетово-Скопје помеѓу десетте загинати бранители од Прилепско кои беа убиени во заседа во оружениот конфликт во ...

Ако во една просторија седат 10 Албанци и еден Македонец, на кој јазик ќе комуницираат?

ДИЈАНА ТАХИРИ Во една просторија седат 10 Албанци и еден Македонец, и сите зборуваат македонски. Во една просторија седат 10 Македонци и еден Албанец, повторно сите зборуваат македонски. Во една ...

Фото: Влада.мк

Тренчевска: Продолжуваме да вложуваме во политики и мерки кои го унапредуваат животот на ромската заедница

По повод одбележување на Меѓународниот ден 8 април, денеска во Владата на Република Северна Македонија се одржа настан каде што покрај претставниците на Владата, присуствуваа и пратеници, амбасадори, претставници од ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER