fbpx

Tag: Роми

Ромите и ЕУ интеграциите

На 11 септември во ЕУ - Инфо Центарот со почеток од 11 часот, ќе се одржи панел дискусија во која ќе се разговара за ромскиот активизам и општествените потреби чија ...

Ромите во Киев формираа борбена единица за да се бранат од националистите

Во Киев, постои вистинска војна помеѓу претставниците на националните малцинства и радикалите. Жртвите почнуваат да се обединуваат во вистински единици на отпорот, што претставува закана за сериозна конфронтација на улиците ...

Секое четврто дете во Шуто Оризари не посетува настава

Вкупно 482 деца Роми не посетуваат настава во двете основни училишта во скопската општина Шуто Оризари, покажуваат резултатите од истражувањето што во периодот мај-јуни годинава го спроведе Едукативниот и медиумски центар „24 ...

Дежурни виновници за сè

По една недела од потпишување на договорот со Грција, гледам, читам, слушам навреди, пцовки, повици за линч, гнасотилоци..., особено на социјалните мрежи и на протестите за зачувување на името.  Пишува: ...

Продолжува доделувањето на стипендии и менторската поддршка за учениците Роми

Ромскиот едукативен фонд (РЕФ) од Будимпешта и Министерството за образование и наука ќе продолжат да обезбедуваат финансиска стимулација и менторска поддршка за учениците од ромската етничка заедница во Република Македонија. ...

Мијатовиќ: Попишувањето на Ромите е кршење на човековите права

Комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ ги осуди изјавите на италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини дека сака да спроведе попис на ромското население и да ...

Како се станува бездомник и граѓанин од втор ред?

На дебатата „Кој ги тркала Ромите?“ која ја организираше ЦИВИЛ - Центар за слобода се разви жестока дискусија за правата на Ромите, институционалната поддршка и (не)успесите на невладините организации. https://www.youtube.com/watch?v=ykZy960LJd4 ...

Page 2 of 7 1 2 3 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER