fbpx
Фото: МИА архива
Димитар Ковачевски
Фото: Социјални мрежи
Фото: МИА архива
Фото/ принтскрин

Tag: Репортери без граници

Тужба на Репортери без граници: Новинарите убиени во Појасот Газа се жртви на воени злосторства

Во израелско-палестинската војна досега загинаа 41 новинар. Триесет и шест од нив се палестински новинари убиени во израелските напади во Појасот Газа. Репортери без граници (РСФ) поднесе тужба до Меѓународниот ...

Ставен крај на систематскиот напад на слободата на медиумите, Македонија на високото 38 место според „Репортери без граници’

Северна Македонија е рангирана на 38. Место од вкупно 180 земји во светот според Глобалниот индекс за слободата на медиумите на „Репортери без граници“. Земјава бележи скок од 19 места ...

Фото: Engin Akyurt/Pixabay

Репортери без граници: Украина е на второто место за најопасните земји за новинарите во Европа

Во периодот од 2003 до 2022 година во светот се убиени 1.668 новинари, во просек по 80 годишно, покажуваат податоците кои денеска ги објави организацијата Репортери без граници (РСФ). Во ...

Репортери без граници: Зголемен бројот на новинари во затвори, годинава 533

Бројот на новинари во затвори годинава е 533, се наведува во годишниот извештај на невладината организација „Репортери без граници“. За споредба, лани бројот на новинари кои завршија во затвор беше ...

„Репортери без граници“: Годинава се убиени 65 новинари а 54 се држат како заложници

Годишниот извештај на организацијата „Репортери без граници“ покажува дека 65 новинари се убиени оваа година, 326 се наоѓаат во затвор, а 54 од нив се задржани како заложници. Најчесто на ...

Катанец и за „Утрински весник“, македонското новинарство тоне уште подлабоко!

Веста дека во сабота по 18 години, ќе прекине издавањето на дневниот „Утрински весник“, некогашниот угледен медиум во којшто читателите можеа да најдат објективни информации, балансирани прилози, аналитички теми, сè до ...

Кривична пријава против еден напаѓач на екипата на порталот А1 Он

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против М. К. (37) од Скопје, поради основано сомнение за сторено кривично дело „Насилство“, зашто заедно со уште едно, засега непознато лице на ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER