fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: руска пропаганда

Бумерангот на руската пропаганда

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Се сеќавате на она видео од руската пропагандна кујна некаде на крајот на септември или почетокот на октомври минатата година? Ако не, повелете видете го или потсетете се ...

Фото: Телеграм канал Grey Zone

Разобличени руските тврдења за убиени украински војници во одмазднички напад врз Украина

Украина вели дека руските тврдења не се ништо повеќе од трик во обидите на Москва да ја отфрли вината од сопствените воени неуспеси. Руските тврдења дека стотици украински војници биле ...

Зеленски: Светот деновиве повторно виде дека Русија лаже

Деновиве светот повторно виде дека Русија лаже дури и кога привлекува внимание на ситуацијата на фронтот, изјави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во своето видео обраќање до нацијата, пренесува Укринформ ...

Руската пропаганда шири лажна вест за поставување и рушење на споменик на Путин во Житомир

Руската пропаганда измисли поставување и рушење на споменикот на Путин во Житомир. Градоначалникот на Житомир, Серхи Сухомлин ваквата лажна вест ја нарече „крајна глупост“, пренесува Укринформ. Руските Телеграм канали и ...

Руската пропаганда го пробива дното: Лажни објави за протестен митинг во Словачка против испораката на оружје за Украина и за постоење биолаборатории во Одеса

Снимката од протестен митинг во Братислава, снимена за време на пандемијата на коронавирус пред две години, е пренесена како нова. Руски пропагандистички канал на Телеграм објави видео од словачките специјални ...

Рускaта пропаганда пласира лажна приказна дека студентките во Украина добиваат воени повици

Руските пропагандни платформи вртат лажна приказна во која се тврди дека студентките во Украина добиваат воени повици. Како што објави Укринформ, Центарот за спротивставување на дезинформации при Советот за национална ...

Заменик амбасадорот на Германија, Ото Граф (Фото: Семуел Дебус)

Заменик амбасадорот на Германија, Ото Граф, за руската пропаганда, медиумите и македонските ЕУ перспективи

Заменик-амбасадорот и раководител на одделот за економија на Германската амбасада, Ото Граф, одговори на неколку прашања поврзани со дезинформациите и пропагандата, поддршката од Германската амбасада за граѓанското општество и медиумите, ...

Пропагандна војна на Кремљ: Преку про – руски Телеграм канали во обид да ги деморализира Украинците

„Украинците ќе замрзнат оваа зима“, „Русите ќе ги уништат сите електрани“, „Украина е осудена на пропаст“... ова е список на клучни пораки кои од средината на есента систематски ги дистрибуира ...

За актерите во рускиот свингерај

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Предизвикувајте континуирани кризни состојби, преземајте активности за доведување на противникот во заблуда и постојано поткопувајте и ослабнувајте ги неговите позициии; Креирајте ситуации и наративи за да го доведете ...

Page 10 of 11 1 9 10 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER