fbpx

Tag: руска пропаганда

Пионите на Путин

Безброј лаги документира EUvsDisinfo што руските дезинформатори ги ширеле додека се обидувале да го оцрнат наследството на Мајдан што се случи во Украина на улиците на Кијив пред 10 години. Танцување на ...

Фото: kremlin.ru

Руската пропаганда во македонските медиуми „виа Београд“

Руската пропаганда во македонските медиуми добива на интензитет. Во дел од македонските медиуми, според сега веќе воспоставена динамика, синхронизирано, како по договор се пренесуваат наративи според упатствата на руските пропагандисти. ...

Македонските медиуми во служба на претседателската кампања на Путин

Заменик-шефот на сепаристичката ДНР, Јан Гагин, шефот на движењето во Запорижја „Заедно со Русија“ Владимир Рогов, Спутник (и руската и српската верзија), Политика.рс, се дел од најрелевантните извори кои ги ...

Лажните наративи на руските пропагандисти: Украинците „нарачуваат“ реклами против помошта на САД за Израел, израелските тенкови со „руски симболи“ во Газа

Се чини дека војната помеѓу Израел и терористите на Хамас им отвори ново поле за докажување на „високите квалитети“ и “ екстраординарните способности“ на руските пропагандисти. Со извонредно напрегање на ...

Фото: Укринформ

Руската пропаганда во окупираните украински територии – Донецк: Информативен вакуум и тривијални вести 

Украинскиот Центар за стратешки комуникации и информациска безбедност направи анализа за тоа какви пропагандни ресурси на окупираните територии на регионот Донецк користат Русите при известувањето и како се воспоставува комуникација ...

Руски дезинформации: „Платеник“ од Полска се бара за убиство во Украина

Руските пропагандисти лажирале потерница со јазични грешки. Медиумите блиски до Кремљ и  Z-Телеграм каналите споделуваат фотографија од маж кого наводно го бара украинската полиција. Според пропагандистите, украинските безбедносни сили трагаат ...

Руските пропагандисти, но и еден бугарски портал „лажираа“ смрт на осум украински војници во Судан

Водечките руски државни медиуми, Z-Телеграм каналите, но и еден бугарски информативен портал, Глас њуз. бг, шират дезинформации за наводна престрелка меѓу украинската војска и суданските вооружени сили во Судан. Како ...

Руската пропаганда со лажно видео за непостоечкото истражување на Bellingcat дезинформира дека Украина префрла НАТО оружје на Хамас

Руските пропагандисти измислија видео во стилот на BBC за непостоечкото истражување Bellingcat со кое шират дезинформации дека Украина префрла оружје на НАТО на Хамас. Руските Телеграм канали и масовните медиуми ...

Page 1 of 10 1 2 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER