fbpx
Фото: МИА архива
Меморијален центар Поточари - Сребреница
EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Фото: МИА архива

Tag: руска пропаганда

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Хомофобија и говор на омраза од Кремљ против Евровизија, се придружи и дел од македонските медиуми

ДРАГАН МИШЕВ Овогодинешниот Избор за песна на Евровизија во Малме повторно предизвика бура од реакции и говор на омраза насочена кон припадниците на ЛГБТ заедницата и нивните права, во што ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Хиперсонична руска пропаганда во дел од македонските информативни агенции

ДРАГАН МИШЕВ Во соработка со Мониторинг тимот на Цивил Како што забележува Мониторинг тимот на Цивил, неколку високи функционери на една политичка партија, непосредно пред почетокот и особено за времетраење на ...

КИРИЛ И ПУТИН Актуелниот политички врв на Русија сè уште има силна поткрепа во црквата, некогаш посилна и од армијата

Руската православна црква, продолжената рака на Путин – црв на раздорот во православниот свет

ДРАГАН МИШЕВ На митингот во центарот на Москва пред само една година, познатиот руски актер и поранешен православен свештеник Иван Охлобистин беше меѓу првите што се осмели да ја нарече ...

Пекинг ја користи терминологијата на Москва: Руската агресија врз Украина ја нарече „украинска криза“

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин ја нарече руската агресија врз Украина „украинска криза“ и рече дека „не може да има победници и губитници“. Терминот „украинска криза“ ...

РУСКИТЕ АГРЕСОРИ НЕ МРДНАА ОД МЕСТО ЦЕЛА ГОДИНА: Легендарниот лидер, Володимир Зеленски изјави дека агресорот не окупирал ниту едно украинско село во 2023 година

Руската пропаганда шири лажни вести дека Зеленски купил кралската палата во Британија

Руските пропагандисти креирале веб-страна на лажен британски весник и користеле Јутуб канал. На 31 март, Јутуб каналот на англиски јазик под името Сем Марфи (284 претплатници) објавил видео во кое ...

Прес на Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, Варшава, 27 март 2024

(ВИДЕО) Кулеба за ЦИВИЛ: Русија не знае за граници, ќе стори сè за да ја дестабилизира вашата земја

На онлајн брифингот за повеќе од 100 светски медиуми, министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, ја истакна итната потреба на Украина за што е можно повеќе проектили од ...

Фото: Укринформ

Кој се „израдува“ на наводното загинување на 30 македонски државјани на боиштата во Украина

ДРАГАН МИШЕВ Во соработка со Мониторинг тимот на ЦИВИЛ Начинот на кој одредена вест се презентира кај одредени македонски медиуми, некритичноста, контекстуалноста и централизираноста која се користи при нејзиното пренесување може ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Руската пропаганда ви е како шило… џабе си ја ишкате мувата

ДРАГАН МИШЕВ Во пресрет на парламентарните и изборите за претседател на државата, на политичката мапа се профилираат два  дијаметрално спротивни правци: Од едната страна се политичари и партии со демократска, ...

Фото: Скриншот

(ВИДЕО) „Полиграф“: Кој дезинформира дека во Македонија немало и нема руско влијание?

И покрај многу истражувања и докази за несомнено руско влијание во земјава, некои политичари и новинари тврдат дека такво влијание немало и нема. На пример, на 23 февруари 2024, такво ...

И по Тито – Путин: Од „оаза на мирот“ до „оаза“ на руската пропаганда

Базата од која се пренесуваат дезинформациите од проруските пропагандни кујни во земјата е Белград, каде што постојат околу 200 проруски медиуми. Прорускиот дискурс освен што има за цел да ја ...

Page 1 of 12 1 2 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER