fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: руска пропаганда

Мишев на панелот „Ослободи го умот“ за проруските медиуми

Мишев на панелот ОСЛОБОДИ ГО УМОТ: Иако политички изолиран, доаѓањето на Лавров во Скопје проруските медиуми го прикажаа како триумфализам

Доаѓањето на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на самитот на ОБСЕ во Скопје, медиумите го претставија како „триумфално враќање на руската дипломатија во земјава“ и покрај политичката изолираност ...

Фото: Икс

Чедомир Стојковиќ: Н1 ја шири пропагандата на Москва со директно емитување на пропагандните небулози на Путин

Н1 ја пренесува годишната конференција на Владимир Путин, касапот на Украина, убиец на деца, уништувач на меѓународното право, непријател на Европската унија. Ја пренесува во живо иако е програмирана пропаганда ...

Графички изменета фотографија манипулира дека на украинската униформа имало нацистички симбол

Фотографија на која се гледаат две лица на чии униформи има нацистички симбол, е графички изменета. Странски проверувачи на факти утврдиле дека амблемот со украинското знаме е додаден со монтажа ...

Фото: Скриншот

Руска провокација на границата со Естонија, во НАТО базата во Тапа подготвени да го одвратат агресорот од исток

Од руската страна на границата помеѓу Русија и Естонија, кај преминот Ивангород-Нарва се појави провокативен билборд на кој пишува „Руските граници не завршуваат никаде“. Ова го привлече вниманието на советникот ...

Пионите на Путин

Безброј лаги документира EUvsDisinfo што руските дезинформатори ги ширеле додека се обидувале да го оцрнат наследството на Мајдан што се случи во Украина на улиците на Кијив пред 10 години. Танцување на ...

Фото: kremlin.ru

Руската пропаганда во македонските медиуми „виа Београд“

Руската пропаганда во македонските медиуми добива на интензитет. Во дел од македонските медиуми, според сега веќе воспоставена динамика, синхронизирано, како по договор се пренесуваат наративи според упатствата на руските пропагандисти. ...

Македонските медиуми во служба на претседателската кампања на Путин

Заменик-шефот на сепаристичката ДНР, Јан Гагин, шефот на движењето во Запорижја „Заедно со Русија“ Владимир Рогов, Спутник (и руската и српската верзија), Политика.рс, се дел од најрелевантните извори кои ги ...

Лажните наративи на руските пропагандисти: Украинците „нарачуваат“ реклами против помошта на САД за Израел, израелските тенкови со „руски симболи“ во Газа

Се чини дека војната помеѓу Израел и терористите на Хамас им отвори ново поле за докажување на „високите квалитети“ и “ екстраординарните способности“ на руските пропагандисти. Со извонредно напрегање на ...

Фото: Укринформ

Руската пропаганда во окупираните украински територии – Донецк: Информативен вакуум и тривијални вести 

Украинскиот Центар за стратешки комуникации и информациска безбедност направи анализа за тоа какви пропагандни ресурси на окупираните територии на регионот Донецк користат Русите при известувањето и како се воспоставува комуникација ...

Page 2 of 11 1 2 3 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER