fbpx
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си

Tag: руски сили

Нов пробив на Русите, Вовчанск претворен во пепел, заробени цивили кои се користат како жив штит

Русите заробија десетици цивили во пограничниот град Вовчанск, изјави украински функционер, а висок претставник на регионалната полиција ги обвини дека ги користеле заробениците како „човечки штит“. Москва ја засили офанзивата ...

Фото: Укринформ

Руските сили ги интензивираат напорите во секторот Бахмут

Руските сили ги интензивираа напорите во секторот Бахмут да ги вратат загубените позиции, изјави командантот на копнените сили на вооружените сили на Украина, генерал-полковник Олександр Сирскиј во објава на Телеграм, ...

Фото: Укринформ

Украина пријави 69 борбени судири со руските сили во изминатиот ден

Вкупно 69 борбени ангажмани биле забележани долж првите борбени линии во Украина, пренесува Укринформ. „Непријателот изврши два ракетни и 26 воздушни напади, како и 62 напади со повеќе системи за ...

ОН ги додадоа руските вооружени сили на глобалната листа на престапници поради убиство на 136 деца во Украина

Руските вооружени сили и сродните вооружени групи се додадени на „списокот на срамот“ на ОН во врска со кршењето на правата на децата за време на конфликтот, поради нивните дејствија ...

Фото: Министерство за одбрана на Руска Федерација

Рускиот министер за одбрана во ненадејна посета на Украина

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска пристигна во ненадејна посета на руските сили во Украина, додека борбите беснеат околу источниот град Бахмут, пишува Франс24. Во соопштението објавено на Телеграм, ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER