fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Руте

20 членки на НАТО досега изразија поддршка за Руте за нов генерален секретар на НАТО

САД, Велика Британија, Франција и Германија денеска го поддржаа холандскиот премиер во заминување Марк Руте да го наследи Јенс Столтенберг како следен генерален секретар на НАТО, ставајќи го во силна ...

Фото: МИА

Бајден му го отвора патот на Марк Руте да го води НАТО – и да се соочи со Путин

Американскиот претседател Џо Бајден го поддржува холандскиот премиер Марк Руте да стане следниот генерален секретар на НАТО, изјави неименуван американски претставник за „Политико“. Медиумот објави дека две третини од земјите ...

Фото: МИА Архива

Фон дер Лајен, Руте и Пленковиќ во мисија за поттикнување напредок во пристапниот процес на БиХ

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и премиерите на Холандија и Хрватска, Марк Руте и Андреј Пленковиќ денеска ќе престојуваат во Сараево со цел да дадат поттик на ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER