fbpx
EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS
Фото: CarandDriverGR/Twitter

Tag: самоопределување

Заев: Заштитата од дискриминација е насоката во која продолжуваат нашите политики

Премиерот Зоран Заев во интервју по покана од ЦИВИЛ, по повод Меѓународниот ден на човековите права упати апел до сите граѓани да не замижуваат пред било кои форми на дискриминација ...

Кривична пријава за Харадинај и 17 министри затоа што си ги зголемија платите

Пратеничката на опозициското Движење Самоопределување (ВВ) Албулена Хаџиу поднесе денеска кривична пријава за косовскиот премиер Рамуш Харадинај и 17 други функционери, вицепремиери и министри, кои учествувале во донесуваењто на одлуката ...

Пратениците на „Самоопределување“остануваат во притвор

Пратениците во косовскиот парламент од Движењето „Самоопределување“ Албин Курти и Доника Кадај-Бујупи и понатаму останат во притвор. Судот во Приштина го одби барањето на нивната одбрана за ослободување  и  замена ...

Судири при апсењето на тројца пратеници на Самоопределување

Косовската полиција денеска го уапси пратеникот на Самоопределување, Албин Курти, кој воедно е и духовен лидер на ова политилитичко движење. По апсењето, следуваше судир на полицијата со приврзаниците на Самоопределување, ...

Сончев ден на Косово, малку изборни нерегуларности, фатени бомби на граница…

пишува: Илир Ајдини (од Приштина, специјално за ЦИВИЛ Медиа) Метеоролозите на Косово најавија дека од утре, понеделник, 23 октомври, ќе паднат температурите и ќе има врнежи од дожд, а медиумите ...

CIVILMEDIA NEWSLETTER