fbpx

Tag: Шолц

„Отворен Балкан“ создава амбиент за помирување и за спроведување на евро-атлантските вредности

Зоран БОЈАРОВСКИ На 18 март во Охрид, и покрај сета воздржаност која го следи овој процес, се очкеува нов исчекор во потрагата по прифатливи решенија за односите Белград-Приштина. За страните ...

Следниот Самит на Берлинскиот процес во Тирана на 16 октомври

На 16 октомври Тирана ќе биде домаќин на следниот самит на Берлинскиот процес. Веста ја соопшти германскиот канцелар Олаф Шолц на заедничката прес-конференција во Берлин, со албанскиот премиер Еди Рама, јави Топ ...

Блумберг: Шолц уште утре би можел да и го одобри на Полска испраќањето на тенковите „Леопард“ во Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц уште утре би можел да и дозволи на Полска да ги извезе своите тенкови „Леопард“ од германско производство во Украина, наведуваат  извори запознаени со прашањето, пренесува ...

Франција и Германија ќе ја поддржуваат Украина се додека е потребно

Франција и Германија ќе ја поддржат Украина во борбата против руската агресија „непоколебливо и онолку долго колку што е потребно“, ветија денеска германскиот канцелар Олаф Шолц и францускиот претседател Емануел ...

Шолц и Макрон сакаат брз и конкретен напредок во проширувањето на ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц и францускиот претседател Емануел Макрон во заедничка статија во германското издание „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ истакнаа дека се залагаат за брз и конкретен напредок во процесот на ...

Шолц: Војната во Украина нема да се претвори во судир помеѓу НАТО и Русија

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Берлин ќе остане сојузник на Кијив се додека е потребно и ќе продолжи да испорачува оружје, вклучително и артилерија, со што јасно, како ...

Шолц: Во интерес на Германија и Европа е Балканот да се приклучи на ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска нагласи дека е во интерес на Германија и Европа останатите земји од Балканот да се приклучат на Европската Унија. Говорејќи во Парламентот пред еднодневниот самит ...

Шолц за опасноста од нуклеарно оружје во Украина: Меѓународната заедница повлече црвена линија

Опасноста Москва да употреби ¸ нуклеарно оружје во конфликтот во Украина е намалена бидејќи меѓународната заедница „повлече црвена линија“, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц. – Едно нешто се промени: Русија ...

Ковачевски: Со Макрон и Шолц секогаш имаме конструктивни разговори за европската иднина на Северна Македонија

Премиерот Димитар Ковачевски на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана имал куса средба со францускиот претседател Емануел Макрон и со германскиот канцелар Олаф Шолц. -Со претседателот на Франција Емануел ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER