fbpx
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си

Tag: Шпанија

Пожари беснеат во Шпанија и Португалија, се евакуираат села, воведен полициски час

Пожарите кои ги зафатија Шпанија и Португалија изгореа илјадници хектари шума за време на викендот. Најлошо беше на западот на Португалија, каде до денеска наутро беа уништени 6,2 илјади хектари ...

Амбасадорот Лозано Гарсија во Собранието ќе ги презентира приоритетите на шпанското претседателство

Амбасадорот на Шпанија Хозе Луис Лозано Гарсија денеска пред членовите на Комисијата за европски прашања и на Националниот совет за европски прашања ќе ја презентира Програмата и Приоритетите за работата ...

Џафери на конференција за одбележување на Меѓународниот ден на парламентаризмот во Леон, Шпанија

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери денеска и утре во Леон, Кралство Шпанија, ќе учествува на конференцијата за одбележување на Меѓународниот ден на парламентаризмот, што се одржува, ...

Фото: СЕП

Маричиќ: Шпанското претседателство со Европската Унија ќе одигра огромна улога за нашиот напредок во следната фаза на преговорите

 Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ денеска оствари средба со министерот за надворешни работи, ЕУ и соработка на Кралството Шпанија, Хозе Мануел Албарез Буено, кој е во еднодневна официјална посета ...

Шпанските пожарникари продолжуваат со гаснење огромен пожар, 1.500 луѓе се евакуирани

Шпанските пожарникари денеска соопштија дека го локализирале првиот голем шумски пожар во земјата оваа година, кој се прошири низ источната провинција Валенсија, уништувајќи повеќе од 4.000 хектари шума и принудувајќи ...

Лога-Гарсија: Шпанија ќе ја интензивира соработката во делот на реформите во правосудството и владеење на правото

Министерот за правда Кренар Лога оствари средба со амбасадорот на Шпанија, Н.Е Хозе Луси Лозано Гарсија. Министерот Лога и амбасадорот Гарсија ги потврдија одличните билатерални односи помеѓу двете земји и ...

Фото: Скриншот од РТВЕ

Се зголемува помошта од западните сојузници за Украина, и Шпанија ќе испрати тенкови Леопард напролет

Украина ќе добие тенкови „Леопард“ од Шпанија уште оваа пролет, најави шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес, јавува дописникот на Укринформ, повикувајќи се на RTVE. Според Роблс, тенковите Леопард што ...

Фото: Wikimedia commons

Руски агенти осомничени за организирање на испраќање писма – бомби во Шпанија

Американските и европските официјални лица веруваат дека руските разузнавачи ги упатиле соработниците на милитантната група на белата надмоќ со седиште во Русија да спроведат кампања за испраќање писма - бомби ...

Page 3 of 5 1 2 3 4 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER