fbpx
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: Шпанија

Фото: Wikimedia commons

Пилот-проект во Шпанија за скратена работна недела со иста плата

Шпанија тестира скратена работна недела со еднаква плата како дел од мал пилот проект, објави државната телевизија RTVE, цитирајќи го Министерството за индустрија. Како што пренесува МИА, доколку резултатите од ...

Невработеноста во ЕУ на најниско ниво во последните десет години

Стапката на невработеност во ЕУ и во Еврозоната е на најниско ниво во последните десет години, односно од почетокот на глобалната економската криза, сооошти денеска статистичката служба на Унијата, Евростат.  Како ...

Протести во Шпанија поради ослободување обвинети за силување

Десетици илјади луѓе демонстрираа во Памплона, северно од Шпанија, за ослободување група муслимани кои беа обвинети за силување.  Според проценките на локалната полиција, околу 35.000 луѓе се собраа на протестот ...

Доставена кауцијата за ослободување на Пуџдемон од притвор во Германија

Доставена е гаранција во висина од 75.000 евра за ослободување од притвор на поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон. Суд во германската сојузна покраина Шлезвиг-Холштајн вчера  донесе одлука за ослободување од притвор ...

Адвокатот на Пуџдемон обвинува: Шпанија оди кон диктатура

Белгискиот адвокат на поранешниот претседател на каталонската регионална Влада, Карлес Пуџдемон, Пол Бекарт, коментирајќи го вчерашното апсење на неговиот клиент во Германија, оцени дека Шпанија оди кон диктатура. - Има ...

Регионални избори во Каталонија: Компромисот како предизвик

Жителите на шпанскиот автономен регион Каталонија утре гласаат на предвремени избори за членови на регионалниот Парламент во Барселона. Изборите беа распишани на почетокот на октомври, откако централната Влада во Мадрид ...

Page 4 of 5 1 3 4 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER