fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: Шпанија

Фото: Wikimedia commons

Шпанскиот суд првпат амнестираше каталонски сепаратисти, меѓу нив и Пуџдемон

Шпанскиот суд првпат ги амнестираше каталонските сепаратисти, меѓу кои и регионалниот министер на поранешната каталонска влада Мигел Буч, како и лидерот на сепаратистите Карлос Пуџдемон. Високиот суд на Каталонија првпат ...

Фото: president.gov.ua

Прва официјална посета на Зеленски на Шпанија – ќе биде потпишан договор за билатерална соработка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска во Мадрид ќе се сретне со премиерот на Шпанија, Педро Санчез и со шпанскиот крал Фелипе Шести. Тоа е прва официјална посета на Зеленски ...

Фото/ Енвер Хоџај

Хоџај: На Шпанија и другите европски земји не им служи на чест да бидат во ист брод со Русија во однос на Косово

Поранешниот косовски шеф на дипломатијата Енвер Хоџај реагираше откако Шпанија ја прифати независноста на Палестина, додека официјален Мадрид продолжува да не го признава Косово како држава. Хоџај го нарече „демократско ...

Албарез: Шпанија дефинитивно го повлекува амбасадорот од Аргентина

Шефот на шпанската дипломатија Хозе Мануел Албарез денеска најави дека Мадрид дефинитивно ќе го повлече својот амбасадор во Аргентина, откако аргентинскиот претседател Хавиер Милеи одби да се извини. Аргентина повеќе ...

Шпанија не дозволи брод со оружје за Израел да се закотви во Картагена

Шпанија не дозволи брод што носи оружје за Израел да се закотви во југоисточното пристаниште Картагена, изјави синоќа министерот за надворешни работи Хозе Мануел Албарес, пренесува Ројтерс. Тој потврди дека ...

Шпанија ќе испрати противвоздушни ракети „Патриот“ во Украина, потврди министерката за одбрана Маргарита Роблес

Шпанија ќе испрати противвоздушни ракети „Патриот“ во Украина, потврди денеска шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес. Роблес најави испорака на комплет проектили за системи за противвоздушна одбрана на состанокот на ...

Фото: МИА

Санчез: Ирска и Норвешка се за признавање на независноста на палестинската држава, Португалија е воздржана

Шпанскиот социјалистички премиер Педро Санчез, кој собира поддршка ширум Европа за признавањето на независноста на палестинската држава, ги придоби Ирска и Норвешка, но не и Португалија откако конзервативците дојдоа на ...

Велика Британија и Шпанија разговараат за иднината на Гибралтар

Претставници на Велика Британија и Шпанија денеска ќе одржат клучни разговори за иднината на Гибралтар, пред да се затвори можноста за постигнување договор. Како што пишува лондонски Тајмс, постојат големи ...

Педро Санчез / Фото: Архива

Шпанскиот премиер ќе има серија средби со колеги од ЕУ следната недела заради добивање поддршка за палестинска држава

Шпанскиот премиер Педро Санчез следната недела ќе се сретне со неколку свои колеги од Европската Унија во обид да добие поддршка за признавање на палестинската држава, соопшти денеска шпанската Влада. ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER