fbpx
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи

Tag: Шпанија

Фото: МИА

Санчез: Ирска и Норвешка се за признавање на независноста на палестинската држава, Португалија е воздржана

Шпанскиот социјалистички премиер Педро Санчез, кој собира поддршка ширум Европа за признавањето на независноста на палестинската држава, ги придоби Ирска и Норвешка, но не и Португалија откако конзервативците дојдоа на ...

Велика Британија и Шпанија разговараат за иднината на Гибралтар

Претставници на Велика Британија и Шпанија денеска ќе одржат клучни разговори за иднината на Гибралтар, пред да се затвори можноста за постигнување договор. Како што пишува лондонски Тајмс, постојат големи ...

Педро Санчез / Фото: Архива

Шпанскиот премиер ќе има серија средби со колеги од ЕУ следната недела заради добивање поддршка за палестинска држава

Шпанскиот премиер Педро Санчез следната недела ќе се сретне со неколку свои колеги од Европската Унија во обид да добие поддршка за признавање на палестинската држава, соопшти денеска шпанската Влада. ...

Шпанскиот Врховен суд го повика Пуџдемон да сведочи во истрагата за „тероризам“

Врховниот суд на Шпанија денеска го повика пребегнатиот поранешен претседател на регионалната влада на Каталонија, Карлес Пуџдемон, да биде сведок на одбраната во случајот за наводен тероризам за време на ...

Ирска, Шпанија, Словенија и Малта најавија признавање на палестинска држава

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска изјави дека се договорил со лидерите на Ирска, Малта и Словенија да ги направат првите чекори кон признавање на палестинската држава. Санчез по состанокот на ...

Пуџедмонт останува во бегство, шпанските пратеници гласаа против законот за амнестија на каталонските сепаратисти

Каталонските сепаратистички пратеници ѝ нанесоа удар на шпанската влада во вторникот гласајќи против законот за амнестија кој имаше за цел да им помогне на стотиците нивни поддржувачи кои беа вклучени ...

Шпанија лани го собори рекордот за трансплантација на органи

 Минатата година во Шпанија беа извршени повеќе трансплантации на органи отколку кога било досега, објави Министерството за здравство на таа држава. Според извештаите, извршена е вкупно 5.851 таква процедура, што ...

Педро Санчез / Фото: Архива

Санчез во разговор со Ганц: Израел има право да се брани , но смртта на цивилите е неподнослива

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска разговарал со членот на израелскиот воен кабинет, Бени Ганц, за да се обиде да ги смири тензиите меѓу двете земји, откако последните коментари на Санчез ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER