fbpx
Фото/ Wikimedia commons
Вештачка интелигенција (фото извор: Wikimedia Commons)

Tag: Шведска

Фото: Wikimedia commons

Шведскиот парламент го одобри воениот договор со САД

Шведскиот парламент вчера го одобри договорот за воена соработка со Соединетите држави, јави ДПА, пренесува новинската агенција МИА. Договорот ги регулира специфичните услови за американско воено присуство во Шведска. Шведскиот ...

Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)

Столтенберг: Знамето на Шведска во понеделник ќе биде подигнато пред седиштето на НАТО во Брисел

Знамето на Шведска, која од денеска стана полноправна членка на НАТО, во понеделник ќе биде подигнато пред седиштето на Алијансата во Брисел. Ова го соопшти генералниот секретар на Пактот, Јенс ...

ФОТО Фејзбук

Унгарскиот претседател ја потпиша одлуката за членството на Шведска во НАТО

Унгарскиот претседател Тамаш Суљок ја потпиша одлуката со која и се овозможува на Шведска да се приклучи на НАТО, соопшти неговиот кабинет. Унгарските пратеници на 26 февруари, последни од сите ...

Амбасадорката на Шведска Ами Ларсон-Јаин

Ами Ларсон-Јаин: Шведска ќе продолжи со помошта кон Украина, вашата кауза е и наша кауза

Шведска дава безрезервна поддршка на битката на Украина за враќање на мирот и демократските вредности како и нејзиното членство во Европската унија, истакна амбасадорката на Шведска Ами Ларсон-Јаин во своето ...

Фото: Архива

Орбан: Унгарија ќе потпише договор со Шведска од сферата на одбранбената индустрија

Унгарија ќе потпише договор од областа на одбранбената индустрија со Шведска, соопшти унагрскиот премиер Виктор Орбан пред денешниот состанок во Будимпешта со неговиот шведски колега Улф Кристерсон, додека централноевропската земја ...

СЕПО: Русија е најголема закана за безбедноста на Шведска

Русија е главната меѓународна закана за безбедноста на Шведска, а нејзините непријатели во странство може да се обидат да го искористат зголемениот ризик од екстремистичко насилство од исламистите и екстремната ...

Фото: Архива

Американски сенатори ќе ја посетат Унгарија поради кандидатурата на Шведска за НАТО

Делегација од американскиот Конгрес в недела ќе ја посети Унгарија за да изврши притисок врз Будимпешта да ја ратификува кандидатурата на Шведска за членство во НАТО кога унгарскиот Парламент повторно ...

фото: ДПА архива

Ескалација на насилството меѓу криминалните банди, во Стокхолм подметнати бомби

Експлозии од подметнати бомби во Стокхолм се слушаат веќе четири ноќи по ред, откако по три месеци релативно затишје, повторно ескалираше насилството меѓу криминалните банди во Шведска. Во овие експлозии ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER