fbpx
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Шаќири

Подобрата училишна инфраструктура е влог во одржувањето во живот на руралните средини

Техничкиот премиер Талат Џафери, заедно со министерот за образование и наука Јетон Шаќири и градоначалникот на Општина Чашка Горан Стојановски, денеска го посети ООУ „Тодор Јанев", каде по претходните бојкотирања ...

Фото: миа.мк

Шаќири: За врсничкото насилство не е одговорно само МОН, треба да се вклучат сите институции и родителите

Врсничкото насилство не е одговорност само на Министерството за образование и наука, туку  сите институции треба да се вклучат во превенција на оваа појава, изјави министерот Јетон Шаќири и апелираше ...

Шаќири ги извести студентите дека ги имаат стипендиите на нивните сметки, повика да не бидат манипулирани

Во пресрет на најавениот студентски протест денеска пред МОН, министерот за образиование и наука Јетон Шаќири на Фејсбук објави дека сите студенти кои ги исполнуваат условите, на своите сметки ги ...

Шаќири: До крајот на неделата очекувам да се достават сите учебници, ако има потреба ќе се доставуваат и за викенд

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири изјави дека од  денеска почнала доставата на учебниците за шесто одделение. До крајот на неделата, како што посочи, очекува сите учебници да се ...

Панел-дискусија за вклучување на медиумската писменост во основното образование

Панел-дискусија „Вклучување на медиумската писменост во основното образование – искуства и предизвици“ ќе се одржи денеска во Скопје. На панел-дискусијата ќе се обратат министерот за образование и наука Јетон Шаќири ...

Шаќири на Конференција на министрите за образование на Советот на Европа, дигитализацијата на образованието е меѓу приоритетите на МОН

Искористувањето на потенцијалот на дигиталната трансформација во и преку образованието е од клучно значење во современиот свет. Затоа и ние како држава сме фокусирани на дигитална трансформација на оваа област, ...

Учебната година почнува утре, ќе доцнат учебниците за шесто одделение кои се во фаза на одобрување

Учебната година ќе почне утре и ќе трае до 17 јуни 2024. Министерот за образование и наука Јетон Шаќири им посака успеси на учениците и наставниците и ги соопшти новините ...

Шаќири го поздрави надминувањето на застојот во работата на собраниската комисија за образование

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири е задоволен што по две години пауза, поради политички превирања, продолжи со работа собраниската матична комисија, информира Министерство за образование и наука. -Драго ...

Шаќири: Ги мотивираме компаниите да ги задржат младите кадри во земјава

Ние како Влада постојано работиме на подобрување на квалитетот на животот, особено на младите, истакна министерот за образование и наука Јетон Шаќири на денешната јавна дебата на тема „Иселување на ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER