fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: синдикат

Синдикатот најави штрајк доколку Владата не го реализира најавеното разрешување на раководството и членовите на Управниот одбор на М-НАВ

По вчерашниот инцидент кога ексминистерот за економија Беким Незири, сега вработен во М-НАВ, заедно со 8 членови на ДУИ од Чаир упаднале во институцијата и нападнале вработени во радарската соба ...

Демант од МЖ Транспорт: Никој не врши притисок врз вработените, месечната плата на машиновозачите е поголема од 40.000 денари

Раководството на „МЖ-Транспорт“ ја демантира изјавата на претседателот на синдикалната организација Тони Димовски. Во соопштението испратено попладнево се наведува дека не е точно дека менаџментот на претпријатието врши притисок врз ...

Бесими: Постигнавме системско и одржливо решение со синдикатите за платите во државната администрација

Со постигнатиот договор со синдикатите, 85.000 вработени во државна администрација на централно ниво, буџетските корисници и во установите ќе добијат покачување од 10% со септемвриската плата, а исто така ќе ...

Фатмир Битиќи, Фото:Влада.мк

Фатмир Битиќи: Владината методологијата за плати е подобра од онаа на Синдикатот, но ја прифаќаме и нивната

Дијалогот за општ коективен договор започнат лани се врати на маса сега, вели за Рацин.мк вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. – Во овој мемент имаме две методолигии кои ги ...

Синдикатите и Министерството за здравство се договорија, се очекува потпишување на анексот на колективниот договор

Синдикатите од здравство кои неколку часа пред најавениот протест беа на средба во Министерството за здравство постигнаа договор. - Се договоривме. По три илјади денари за сите сестри и по ...

ССНМ: Затворање на дописништвата на МИА е непопуларна и недозволива мерка

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници изразува жалење поради одлуката на АД МИА за ставање во мирување на неопределено време на дописништвата во Брисел, во Атина и во Вашингтон, ...

Работници од „Фени“ бараат да се истражат наводите на „Транспаренси“ за стечајот на компанијата

Работници и претставници на синдикалниот одбор во фабриката „Фени индустри“ преку отворено писмо бараат од раководството на „Транспаренси Интернешнл“ во Берлин да ги истражи наводите што во јавноста ги изнесува ...

Менаџментот на САСА и синдикатот ги почнаа преговорите за барањата на вработените

Преговорите меѓу раководството на рудникот САСА и синдикатот почнаа вчера попладне, со состанок што се одржа во седиштето на МЕСО - Мултиетничкиот синдикат на образованието во Скопје. На состанокот беше ...

Суспензии за синдикалците, активиран штрајкот што за раководството е нелегитимен

Синдикатот на прилепски „Еурокомпозит“ денеска го активира штрајкот и од изутрината не дозволува никаков влез во фабриката. Штрајкот е активиран откако раководството им дало откази на 10-мина вработени, членови на ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER