fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: Словенија

Фото: Wikimedia commons

Словенечката влада го продолжи надзорот на границите со Хрватска и Унгарија

Словенечката влада на седница одржана синоќа донесе одлука за продолжување на надзорот на границите со Хрватска и Унгарија за шест месеци, односно до 21 декември, поради тензичната ситуација во светот, ...

Фото: МИА архива

Словенечкиот парламент го одобри признавањето на Палестина

Словенечкиот парламент синоќа го одобри признавањето на независна палестинска држава, отфрлајќи го барањето на главната опозициска партија за референдум за ова прашање, јави Хина. Гласањето дојде откако словенечката Влада минатата ...

Фото: МИА архива

Словенија го повика на разговор српскиот в.д. амбасадор поради навредливите изјави на Вучиќ

Словенечкото Министерство за надворешни работи го повика на разговор в.д. амбасадорот на Србија во Љубљана поради изјавите на српскиот претседател Александар Вучиќ против Словенија по седницата на Советот за безбедност ...

Учесниците на Самит во Словенија силно поддржаа проширување на Европската Унија

Проширувањето на Европската Унија е нејзин стратешки, но и безбедносен интерес, се согласија денеска учесниците на Самитот во Брдо кај Крањ по повод 20-годишнината од членството на Словенија во ЕУ. ...

Ирска, Шпанија, Словенија и Малта најавија признавање на палестинска држава

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска изјави дека се договорил со лидерите на Ирска, Малта и Словенија да ги направат првите чекори кон признавање на палестинската држава. Санчез по состанокот на ...

Италија ја продолжи граничната контрола кон Словенија за уште пет месеци поради ризик од продор на терористи

Контролата на североисточната граница на Италија долж границата со Словенија ќе биде продолжена за уште пет месеци, изјави италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Пјантедоси, пренесува италијанската агенција АНСА. Мерката ...

Фајон: Мешањето на Москва во процесите во Србија е многу загрижувачко, Русија нема да застане на Украина

Министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон изјави дека мешањето на Москва во внатрешните процеси на некои земји од Западен Балкан, како Србија, е многу загрижувачко, бидејќи постојат стравувања ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER