fbpx
Фото: Влада на РСМ
The Pentagon
Фото: МИА
Фото: МИА
Фото: миа.мк

Tag: Словенија

Италија ја продолжи граничната контрола кон Словенија за уште пет месеци поради ризик од продор на терористи

Контролата на североисточната граница на Италија долж границата со Словенија ќе биде продолжена за уште пет месеци, изјави италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Пјантедоси, пренесува италијанската агенција АНСА. Мерката ...

Фајон: Мешањето на Москва во процесите во Србија е многу загрижувачко, Русија нема да застане на Украина

Министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон изјави дека мешањето на Москва во внатрешните процеси на некои земји од Западен Балкан, како Србија, е многу загрижувачко, бидејќи постојат стравувања ...

Фото: МИА

Спасувачите во Словенија ги извлекоа сите пет лица кои беа заробени во пештера

Спасувачите во Словенија денеска успешно ги извлекоа сите петмина кои повеќе од два дена беа заробени во пештерата Крижна јама јужно од Љубљана поради високиот водостој, јави словенечката агенција СТА. ...

Словенија ги проширува граничните контроли со Хрватска и Унгарија

Словенечката влада ја продолжи привремената контрола на внатрешните граници со Хрватска и Унгарија за уште 12 дена, до 21 декември, со цел спречување на тероризам, екстремизам и прекуграничен криминал, беше ...

Фото: Влада

Ковачевски-Прескeр: Северна Македонија и натаму може да смета на силна и отворена словенечка поддршка на патот кон членството во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска се сретна со новоименуваниот амбасадор на Република Словенија во Северна Македонија, Грегор Прескер, при што беше оценето дека двете земји имаат одлични пријателски односи и соработка ...

Словенија воведува гранични контроли поради заканата од тероризам, а не поради мигрантите

Словенија воведува привремени гранични контроли на границата со Хрватска и Унгарија поради поголем ризик од тероризам, а не од илегални мигранти, и ќе направи се за да се осигура дека ...

Италија воведува гранични контроли со Словенија поради зголемена закана од тероризам

Италија денеска соопшти дека ќе го суспендира договорот за отворена граница со соседна Словенија, наведувајќи ја зголемената закана од тероризам во Европа поради конфликтот на Блискиот Исток. Како што пренесува ...

Словенечкиот амбасадор во земјава Григор Прескер на трибината „Ние сме Европа“ во Охрид.

Прескер: Словенија денес е препознаена како зелена дестинација, но тоа немаше да го постигнеме без членството во ЕУ

„Северна Македонија и Словенија имаат слична природа и имаме исти можности. Треба да се посветиме на заштитата на животната средина за да  го подобриме туризмот. Словенија денес е препознаена како ...

Фото: Влада на РСМ

Премиерот Ковачевски ќе учествува на Бледскиот стратешки форум во Словенија

Премиерот Димитар Ковачевски денеска и утре ќе учествува на Бледскиот Стратешки Форум, кој годинава е на тема „Солидарност за глобална безбедност“. Во рамки на Бледскиот стратешки форум, премиерот Ковачевски ќе ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER