fbpx

Tag: состанок

Остин во Германија: Да помогне во напорите на Украина да ја одбрани својата нација од руската агресивна војна

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин пристигна во воздухопловната база Рамштајн, Германија каде утре ќе претседава со 15-от состанок на Контакт групата за одбрана на Украина. Ќе се сретнам со ...

Фото: МИА архива

Состанок на лидерите од Процесот Брдо-Бриони утре во Скопје

Претседателот Стево Пендаровски, утре во Скопје ќе биде домаќин на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони. На состанокот, како што е најавено, ќе учествуваат претседателот на Република ...

Борел и Вархеј денеска на состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу ЕУ и Северна Македонија во Скопје

Во Скопје денеска ќе се одржи 16-тиот состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу ЕУ и Северна Македонија со кој ќе претседава премиерот Димитар Ковачевски. На состанокот ќе учествуваат ...

Светска банка ќе додели помош за обнова на Индонезија по земјотресите

Светската банка одобри помош од една милијарда долари за Индонезија, за обнова на земјата по неколкуте земјотреси кои предизвикаа многу жртви. - Светската банка обезбедува до една милијарда долари на индонезиските ...

Лидерите на ЕУ единствени за иранскиот нуклеарен договор и за меѓународната трговија

Лидерите од држави од Европската унија кои се собраа на работна вечера синоќа во Софија се единствени во заедничкиот одговор на „каприциозното однесување“ на претседателот Доналд Трамп за теми на ...

Сунио нова можност за решавање на преостанатите спорни прашања

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска повторно ќе седне на иста маса со неговиот грчки колега Никос Коѕијас, на маргините на вториот состанок на министрите за надворешни работи на ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER