fbpx
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Светска банка

Фото: Народна банка

Преку проект на Светската банка ќе се модернизираат и поврзуваат платните системи на земјите од Западен Балкан

Преку проектот на Светската банка за „Модернизација на плаќањата на Западниот Балкан“, во кој учествува Народната банка, како и останатите централни банки од регионот, со натамошна дигитализација и поврзување на ...

Ковачевски – Ју: Потврдени правилните владини политики – Светска банка ја одобри новата Рамка за партнерство од 695 милиони долари

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска оствариле средба со директорката на Светска банка за Западен Балкан, Шиаочин Ју и директорот на Канцеларијата на Светска банка за ...

Светска банка планира да одвои околу 700 милиони евра за спроведување на новата стратегија за соработка со Северна Македонија

Светска банка денеска соопшти дека Бордот на извршни директори ја разгледал новата стратегија за соработка со Северна Македонија 2024-2028 во која фокусот ќе биде ставен на зајакнување на конкурентноста на ...

Претседателот на СБ на Светскиот економски форум во Давос претстави план за борба против климатските промени

Претседателот на Светска банка Аджај Банга на Светскиот економски форум во Давос рече дека светот се соочува со „егзистенцијална климатска криза“ и претстави план од пет точки за борба против ...

Светска банка предвидува раст на македонска економија од 2,5 проценти годинава, а во 2025 од 2,9

Македонската економија годинава ќе забележи раст од 2,5, а во 2025 од 2,9 отсто, прогнозира Светска банка во јануарскиот извештај за глобалните економски перспективи. Во регионот на Западен Балкан, највисок ...

Светска банка ќе поддржи макроекономски и климатски реформи во Северна Македонија со заем во вредност од 93,8 милиони евра

Светска банка ќе обезбеди заем во вредност од 93,8 милиони евра за Северна Македонија, со цел зајакнување на фискалната позиција и финансискиот сектор во земјата, како и поддржување на нејзината ...

Фото: Собрание на РСМ

Членовите на Комисијата за финансирање и буџет на средба со претставници од Светска банка

Членовите на собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска се сретнаа со претставници од Светска банка. Во фокусот на средбата, како што информираат од собраниската прес-служба, била ажурираната систематска дијагностика ...

Над 800 милиони евра поддршка од Светска банка, средба на Ковачевски со Бјерде во Њујорк

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска во Њујорк одржа состанок со извршната оперативна директорка на Светска банка, Ана Бјерде. На средбата, присуствуваа и Нина Фити Неделковска, советник на Извршниот директор на нашата ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER