fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: Талат Џафери

Џафери: Се врши изборен инжинеринг за менување на соодносот на силите во Собранието

Премиерот на техничката Влада Талат Џафери смета дека имало договор за надгласување во Државната изборна комисија за прифаќање на одредени приговори за изборните резултати и прегласување, и оти на ваков ...

Џафери – Коцевски: Ефикасност од институциите за фер избори

Претседателот на техничката Влада Талат Џафери денеска се сретна со јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љупчо Коцевски. Средбата се реализираше на барање на премиерот Џафери, согласно законската надлежност на ...

Талат Џафери

Џафери: Петте државни универзитети доцна ги доставија барањата за колективни договори, постапката ќе продолжи после изборите

Техничкиот премиер Талат Џафери во однос на протестите на пет државни универзитети рече дека тие доцнеле со доставување на нивните барања за колективни договори, за разлика од Универзитеот „Св. Кирил ...

Блерант Рамадани - АА

Коалицијата „Вреди“: Џафери остави пет јавни универзитети вон колективниот договор и ја навреди интелектуалната елита

Коалицијата „Вреди“ оценува дека со оставање на пет јавни универзитети вон колективниот договор, и како резултат на истото без зголемување на платите за 22 проценти, со образложение дека, освен Универзитетот ...

Џафери Украина

Џафери: Поддршката на Украина ќе продолжи да биде во нашиот фокус, во оваа Влада има пријател и партнер

„Тешко наоѓа човек соодветни зборови за годишнина од тековна војна и човечко страдање. Војна која мислевме дека е завршена приказна на европско тло, но сепак поради храбриот украински народ имаме ...

Џафери – Рама: Северна Македонија и Албанија се пример за добрососедство и потребни на Европа

Техничкиот премиер Талат Џафери, попладнево во Минхен се сретнал со премиерот на Република Албанија, Еди Рама, соопштија од Владата на Република Северна Македонија. На средбата, како што стои во соопштението, ...

Евроамбасадорот Гир со честитки до Џафери за изборот за премиер на техничката Влада

Амбасадорот на Европската Унија во Република Северна Македонија, Дејвид Гир му го честиташе изборот на Талат Џафери за премиер на техничката Влада преку платформата Х. Честитки до премиерот Џафери за ...

Сефер Тахири (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

„Командант“ на владата

Надвор од парламентарната аритметика, изборот на Џафери е политички потез кој води кон зголемување на интеретничката кохезија и интеркултурализмот во општеството Ехото на партискиот наратив на водството на ВМРО-ДПМНЕ, особено ...

Page 1 of 14 1 2 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER