fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: членство

Палестинското барање за полноправно членство во ОН е проследено до надлежниот Комитет

Претседавачката со Советот за безбедност на Обединети нации, амбасадорката на Малта во ОН, Ванеса Фрејзи денеска го проследи барањето на Палестина да стане полноправна членка на Светската организација до надлежниот ...

Фон дер Лајен: Државите кои не се членки на ЕУ мора да изберат меѓу Путин и демократијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска на панелот на Конференцијата за безбедност во Минхен истакна дека „не може повеќе да има сиви зони низ Европа“. Таа изјави дека ...

ЕЕСК покрена иницијатива, има претставници од девет земји кандидати за членство во ЕУ

Економско-социјалниот комитет официјално покрена иницијатива во чии рамки има претставници од девет земји кандидати за членство во Европската унија. Вкупно 131 организација од Албанија, Босна и Херцеговина, Грузија, Молдавија, Црна ...

Брисел формално предложи вклучување на обврските од Охрид во преговорите со Србија

Европската комисија и Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) поднесоа предлог во преговарачката рамка на Србија за членство во ЕУ да се вклучи исполнувањето на обврските што ги презеде во ...

Захарова: Во случај на членство во ЕУ, Србија ќе мора да се бори за својот национален идентитет

Доколку стане членка на Европската унија, Србија ќе мора да се бори за својот национален идентитет, бидејќи во ЕУ се примаат исклучиво врз основа на генетски модифицирана национална свест, изјави ...

Мишел предупреди на тежок состанок пред одлуката за почеток на преговорите на Украина за пристапување во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел ја предупреди Украина дека не треба премногу да се надева на брза одлука за почеток на преговорите за пристапување во Европската унија. Некои земји-членки ...

СДСМ: Извештајот на ЕК е потврда, ДПМНЕ и Мицкоски се кочничари на европскиот пат

Извештајот на Европската комисија ги потврди фактите дека ДПМНЕ и Мицкоски се кочничари на европскиот пат и на реформите на земјата, велат од СДСМ. Извештајот јасно наведува дека ДПМНЕ активно ...

Антони Блинкен

Блинкен е убеден во напредокот на Шведска за членство во НАТО по посетата на Анкара

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека е убеден оти ќе има напредок во кандидатурата за членство на Шведска во НАТО по разговорите со неговиот турски колега во Анкара, ...

Унгарскиот парламент го отфрли предлогот да гласа за кандидатурата на Шведска во НАТО

Унгарскиот парламент го отфрли предлогот да се одржи гласање за кандидатурата на Шведска за членство во НАТО, што дополнително го одложи вклучувањето на оваа нордиска земја во воената алијанса, пренесува ...

Ердоган го поддржа приклучувањето на Шведска во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска до турскиот Парламент на ратификација поднесе предлог-закон за кандидатурата на Шведска за членство во НАТО, соопшти турското претседателство, објави АП. Претседателството не објави дополнителни ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER