fbpx
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: Чешка

Фото: МИА

Сикорски: Полска ќе придонесе финансиски и логистички во чешкиот план за обезбедување муниција за Украина

Полска ќе придонесе логистички и финансиски во чешкиот план за зголемување на испораката на муниција за Украина со нејзино купување надвор од Европа, изјави денеска шефот на полската дипломатија, Радослав ...

Чешка обезбедува 300.000 артилериски гранати, Литванија донира 35 милиони евра за иницијативата – муниција за Украина

Литванија одвои 35 милиони евра за иницијативата на Чешка за набавка на артилериски куршуми за Украина од трети земји, објави премиерката на Литванија Ингрида Шимоните на Х, пренесува Укринформ. „Литванската ...

Во окупирана Украина луѓето не мора да одат да гласаат - гласачките кутии ги наоѓаат. Фото кредит: Херсонската изборна комисија контролирана од Русија

Германија, Чешка и Полска не ги признаваат руските псевдоизбори во окупирана Украина

Германското Министерство за надворешни работи соопшти дека руските претседателски псевдоизбори на окупираните територии на Украина се ништовни и неважечки и уште едно кршење на меѓународното право. „Псевдоизборите во Русија не ...

Фото: Wikimedia Commons

Липавски: 25 години – Чешка во НАТО, за жал, денес во Европа се повлекува нова линија, од диктатор со друго име

„Наша заедничка цел е, со текот на времето, да го направиме за истокот на Европа она што НАТО веќе помогна да го направи за западот на Европа. Постојано и систематски ...

Литванија ќе помогне во финансирањето на чешкиот план за зајакнување на испораката на муниција за Украина

Литванија ќе влезе во чешката иницијатива за набавка на артилериска муниција за Украина, која е нападната од Русија повеќе од две години. Литванската премиерка Ингрида Симоните денеска во телефонски разговор ...

Чешката ОДС не ја сака партијата на Орбан во свое друштво: Не ни требаат уценувачи 

За чешката конзервативна Граѓанска демократска партија (ОДС) е неприфатлива идејата за приклучување на партијата Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан кон групата Европски конзервативци и реформисти (ЕЦР), објави на социјалните ...

Фото: МИА

Полска и Чешка ќе ги прошират граничните контроли кон Словачка поради мигрантите

Полска и Чешка ќе ги продолжат привремените контроли на нивните граници со Словачка до ноември, бидејќи земјите се обидуваат да го ограничат протокот на илегални мигранти. Полскиот министер за внатрешни ...

И Чешка воведува привремена контрола на границата со Словачка

Чешкиот министер за внатрешни работи Вит Ракусан денеска изјави дека и Прага воведува привремена контрола на границата со Словачка. - Чешката Република ќе воведе привремени гранични контроли со Словачка од ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER